Czy rząd Donalda Tuska wywiązuje się z obietnic? Jednoznaczny wynik sondażu

Większość Polaków uważa, że rząd Donalda Tuska (PO) nie wywiązuje się ze swych wyborczych obietnic - wynika z sondażu.

Publikacja: 21.08.2024 10:01

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: Wojtek RADWANSKI / AFP

zew

Od 13 grudnia 2023 r. władzę sprawuje rząd koalicji Koalicji Obywatelskiej, PSL, Polski 2050 i Lewicy, na czele którego stoi lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Opozycja zarzuca władzy nierealizowanie obietnic wyborczych. Co na ten temat uważają Polacy?

Sondaż. Czy rząd Donalda Tuska realizuje obietnice?

"Czy Twoim zdaniem rząd Donalda Tuska wywiązuje się ze złożonych obietnic?" - takie pytanie zadano w sondażu, przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". Badanie zostało wykonane 8 i 9 sierpnia na próbie 1011 dorosłych Polaków. Większość - 62 proc. - ankietowanych oceniła, że rząd Tuska nie wywiązuje się z obietnic. Przeciwnego zdania było 27 proc. respondentów, zaś 11 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem".

Czytaj więcej

Sondaż: Jak Polacy oceniają rozliczanie przez rząd Donalda Tuska rządów PiS?

Liderzy Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Nowej Lewicy - Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń - oficjalnie podpisali umowę koalicyjną 10 listopada 2023 r., na kilka dni przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowej kadencji. Donald Tusk deklarował, że umowa koalicyjna będzie dla koalicjantów "zbiorem drogowskazów i rekomendacji" w pracy rządu. - Jesteśmy gotowi od dziś do wzięcia odpowiedzialności za naszą ojczyznę i za najbliższe lata - mówił lider PO. - Stworzyliśmy bardzo szeroki wspólny mianownik spraw, które chcemy załatwić, które chcemy zrealizować - oświadczył z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co obiecywały KO, PSL, Polska 2050 i Nowa Lewica?

W umowie koalicyjnej partie tworzące rząd Tuska obiecywały m.in. umacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej, odpolitycznienie dyplomacji i sądów, skrócenie czasu postępowań sądowych, podwyżki dla budżetówki, podniesienie nakładów na ochronę zdrowia, skrócenie kolejek do lekarzy-specjalistów, "odchudzenie" podstawy programowej w szkołach, unieważnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, rozbudowę sieci żłobków, walkę z mową nienawiści i współpracę na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Czytaj więcej

Minister w rządzie Donalda Tuska o koalicji: To są szachy 5D

Koalicja Obywatelska, Polska 2050, PSL i Nowa Lewica deklarowały też zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej, zapewnienie niskich cen energii gospodarstwom domowym i firmom, program odnowy bagien i torfowisk, wprowadzenie zasady minimum sześciomiesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym, gotowość do zmniejszenia obciążeń podatkowych nakładanych na pracujących, poprawę stanu finansów publicznych, publikację Białej Księgi finansów państwa oraz wprowadzenie "korzystnych i czytelnych" zasad naliczania składki zdrowotnej.

Umowa koalicyjna zawarta przez KO, PSL, Polskę 2050 i Nową Lewicą obiecywała także odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa, budowę portu zbożowego i powierzchni magazynowych, zwiększenie nakładów na badania i rozwój, zapewnienie artystom zabezpieczenia socjalnego, świadczeń emerytalnych oraz dostępu do systemu opieki zdrowotnej, naprawę i odpolitycznienie mediów publicznych, rozdział Kościoła od państwa, odpolitycznienie służb mundurowych i służb specjalnych, likwidację CBA, wprowadzenie rozwiązań zwiększających aktywność społeczną osób starszych, zwiększenie dostępności mieszkań, rozwijanie sieci kolejowej czy stworzenie zintegrowanego systemu pozwalającego kupić bilet na przejazd z wykorzystaniem dowolnych środków transportu zbiorowego.

Czytaj więcej

Tusk wyklucza start w wyborach prezydenckich. Przedstawił najbardziej prawdopodobny scenariusz

Niespełnione 100 konkretów KO. Jak tłumaczył się Donald Tusk?

Koalicja Obywatelska miała też swój zestaw obietnic, które miały zostać zrealizowane w ciągu nieco ponad trzech miesięcy rządów – był to program "100 konkretów na 100 dni rządu". Gabinet Donalda Tuska spełnił kilkanaście z tych stu obietnic w wyznaczonym terminie. Gdy termin upłynął, Donald Tusk opublikował nagranie, w którym odniósł się do sprawy. - 100 konkretów. 100 dni, myślałem, to przecież kawał czasu, niemal epoka. I rzeczywiście, zobaczcie ile rzeczy się wydarzyło, ile spraw załatwiliśmy, chociaż chciałem oczywiście szybciej i więcej, jak zawsze – mówił. Dodał, że jego rząd nie dostał 100 dni spokoju na początek.

- Ale zobaczcie — rozliczenia ruszyły pełną parą, telewizja jest znowu wasza, prokuratura i sądy są wolne od partyjnych nakazów, Polska staje się ponownie europejskim pierwszoplanowym graczem — kontynuował. Wspomniał też o zapowiadanym najpierw przez PiS programie 800+ oraz podwyżkach dla nauczycieli. - Trzeba robić swoje. Będzie przyspieszenie. No i prawa kobiet oczywiście. Tu nie trzeba czekać ani chwili - zadeklarował w marcu.

Od 13 grudnia 2023 r. władzę sprawuje rząd koalicji Koalicji Obywatelskiej, PSL, Polski 2050 i Lewicy, na czele którego stoi lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Opozycja zarzuca władzy nierealizowanie obietnic wyborczych. Co na ten temat uważają Polacy?

Sondaż. Czy rząd Donalda Tuska realizuje obietnice?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają wycofanie kontrasygnaty przez Donalda Tuska?
Polityka
Kwaśniewski: W debacie z Trumpem lepsza była Harris. Sporo zyskała
Polityka
Wybory prezydenckie 2025. Nowy sondaż: Wiemy jak wypadają różni kandydaci PiS. Jest też Jacek Siewiera
Polityka
Czarnek o słowach Hołowni: Mamy zapowiedź zamachu konstytucyjnego
Polityka
Szef BBN: Aby nigdy nie doszło do współpracy polskich służb ze służbami Rosji "taką jaka ona jest"
Polityka
Ryszard Czarnecki wyszedł z prokuratury. "Władza robi igrzyska"