Sondaż: Jak Polacy oceniają rozliczanie przez rząd Donalda Tuska rządów PiS?

"Jak ocenia Pani/Pan rozliczanie przez rząd Donalda Tuska nieprawidłowości, do których doszło za rządów PiS?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 20.08.2024 10:03

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP, Paweł Supernak

arb

Obietnica rozliczenia rządów PiS za nieprawidłowości, do których miało dochodzić w latach 2015-2023, była jednym z postanowień umowy koalicyjnej, zawartej 10 listopada 2023 roku między KO, Polską 2050, PSL i Nową Lewicą.

Co partie tworzące rząd Donalda Tuska zapisały w umowie koalicyjnej ws. rozliczania rządów PiS?

„Bezprawie, którego wszyscy byliśmy świadkami w trakcie rządów naszych poprzedników musi zostać nazwane i rozliczone. Bez rozliczenia patologii i przestępstw poprzedniej władzy nie ma i nie będzie sprawiedliwej i praworządnej Polski. Konstytucyjna zasada, że wszelkie działania władz publicznych muszą się mieścić w granicach prawa i znajdować w nim oparcie będzie fundamentem zarówno procesu rozliczeń, jak i działań rządu utworzonego przez Koalicję” - napisali w umowie koalicjanci.

Czytaj więcej

Koniec z uznaniowymi dotacjami z Funduszu Sprawiedliwości. Jest projekt

W dalszej części umowy można było przeczytać o „pociągnięciu do odpowiedzialności konstytucyjnej odpowiedzialnych za usiłowanie bezprawnej zmiany ustroju państwa, za naruszanie Konstytucji i ustaw oraz łamanie praworządności, za upartyjnienie instytucji publicznych, za sprzeniewierzanie środków publicznych i za ich bezprawne, niecelowe i niegospodarne wydatkowanie”, powołanie komisji śledczych i ukaranie osób winnych „przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników i innych funkcjonariuszy publicznych, a także nakłaniania do takiego działania; sprzeniewierzenia środków publicznych na cele partyjne i osobiste; nepotyzmu w instytucjach publicznych i spółkach Skarbu Państwa oraz korupcji politycznej, w tym powoływania się na wpływy; zorganizowanego systemu siania nienawiści w mediach rządowych i innych środkach masowej komunikacji skierowanego przeciwko obywatelom, działaczom opozycji i organizacji pozarządowych; wykorzystywania środków i instytucji publicznych takich jak media i spółki Skarbu Państwa do wpływania na decyzje wyborcze społeczeństwa; fałszerstw dokumentów i fałszerstw urzędniczych”.

Z obietnic tych najszybciej zrealizowano obietnicę dotyczącą powołania komisji śledczych – w Sejmie powstały trzy takie komisje: ds. afery wizowej, ds. użycia oprogramowania Pegasus i komisja zajmująca się tzw. wyborami kopertowymi.

Obecnie dużo uwagi przywiązuje się do wykorzystywania przez Zjednoczoną Prawicę - przede wszystkim polityków z Suwerennej Polski - środków z Funduszu Sprawiedliwości na prowadzenie kampanii wyborczej i wspieranie inicjatyw bliskich politycznie temu środowisku.

Rząd nagłośnił też sprawę zatrudnienia w Rządowym Centrum Legislacji przez jego byłego szefa, Krzysztofa Szczuckiego, osób, które nie wykonywały pracy dla rządu, a ich zdaniem była obsługa kampanii wyborczej obecnego posła PiS.

Przed dwoma tygodniami, w czasie konferencji prasowej Donalda Tuska, ministrowie odpowiedzialni za "skoordynowane współdziałanie, jeśli chodzi o walkę z nadużyciami i przede wszystkim możliwości odzyskiwania tego, co zostało nieprawidłowo wydane albo wręcz skradzione" podpisali porozumienie o współpracy w tym zakresie.

rp.pl/Weronika Porębska

Sondaż: 35 proc. osób w wieku 25-34 lata uważa, że rząd robi za mało w kwestii nieprawidłowości za rządów PiS

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak oceniają rozliczanie przez rząd Donalda Tuska nieprawidłowości, do których doszło za rządów PiS.

Na tak zadane pytanie 8,9 proc. badanych odpowiedziało, że rząd robi w tym zakresie za dużo.

Zdaniem 24,1 proc. respondentów rząd zajmuje się tym w odpowiedni sposób.

27,7 proc. badanych uważa, że rząd robi za mało w kwestii rozliczania nieprawidłowości, do których doszło za rządów PiS.

Z kolei zdaniem 20,3 proc. badanych rząd w ogóle nie powinien zajmować się tym tematem.

19,1 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie. 

- Bardziej intensywnych rozliczeń rządów Prawa i Sprawiedliwości częściej oczekują mężczyźni (30%) niż kobiety (26%). Z uwagi na wiek taką opinię najczęściej wyrażają osoby między 25 a 34 rokiem życia (35%). Biorąc pod uwagę wykształcenie ta odpowiedź jest najpopularniejsza wśród respondentów, którzy skończyli studia (32%). Działania mające na celu rozliczenie rządów PiS za niewystarczające zdecydowanie częściej od ogółu badanych uważają mieszkańcy największych miast (42%) i osoby, których miesięczny dochód netto przekracza 7000 zł (34%) - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 13.08-14.08.2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Obietnica rozliczenia rządów PiS za nieprawidłowości, do których miało dochodzić w latach 2015-2023, była jednym z postanowień umowy koalicyjnej, zawartej 10 listopada 2023 roku między KO, Polską 2050, PSL i Nową Lewicą.

Co partie tworzące rząd Donalda Tuska zapisały w umowie koalicyjnej ws. rozliczania rządów PiS?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają wycofanie kontrasygnaty przez Donalda Tuska?
Polityka
Kwaśniewski: W debacie z Trumpem lepsza była Harris. Sporo zyskała
Polityka
Wybory prezydenckie 2025. Nowy sondaż: Wiemy jak wypadają różni kandydaci PiS. Jest też Jacek Siewiera
Polityka
Czarnek o słowach Hołowni: Mamy zapowiedź zamachu konstytucyjnego
Polityka
Szef BBN: Aby nigdy nie doszło do współpracy polskich służb ze służbami Rosji "taką jaka ona jest"
Polityka
Ryszard Czarnecki wyszedł z prokuratury. "Władza robi igrzyska"