Donald Tusk potwierdza wymianę więźniów. Podziękował Andrzejowi Dudzie

Premier Donald Tusk poinformował o przeprowadzonej w Ankarze wymianie więźniów między Rosją a krajami Zachodu. Szef rządu podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie i służbom.

Publikacja: 01.08.2024 18:28

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: PAP/Paweł Supernak

W czwartek na lotnisku w Ankarze doszło do wymiany więźniów z Rosji i państw Zachodu. Na wolność wyszli m.in. dziennikarz „New York Times” Evan Gershkovich, były amerykański żołnierz Paul Whelan oraz rosyjscy opozycjoniści Ilja Jaszyn i Władimir Kara-Murza.

Czytaj więcej

Rosja i Zachód wymienią więźniów. Dlaczego na liście nie ma Andrzeja Poczobuta?

Udział Polski w przeprowadzonej wymianie potwierdził premier Donald Tusk. 

Wcześniej rzecznik MSZ Paweł Wroński powiedział „Rzeczpospolitej”, że „sprawa jest objęta klauzulą tajności”.

„Właśnie zakończyła się operacja wymiany więźniów, dzięki której Rosję opuścili bohaterowie rosyjskiej opozycji oraz obywatele państw NATO, przetrzymywani w Rosji. Akcja była możliwa dzięki zaangażowaniu naszego państwa. Dziękuję Prezydentowi i służbom za wzorową współpracę” - napisał na X.

„W oparciu o bliskie więzi polsko-amerykańskie, sojuszniczą współpracę i wspólne interesy w zakresie bezpieczeństwa, a także tożsame rozumienie wartości demokratycznych, władze Rzeczpospolitej Polskiej — Prezydent, Premier i rząd — zaakceptowały prośbę władz USA, aby z przestrzeganiem przepisów polskiego prawa, włączyć do wymiany osób więzionych w Rosji i Białorusi oraz państwach NATO, aresztowanego w Polsce w 2022 roku Pawła Rubcowa, oficera GRU, realizującego zadania wywiadowcze na terenie Europy i oczekującego na proces karny” - przekazał rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Jacek Dobrzyński.

„Wymiana więźniów-do której nie doszłoby bez udziału Polski-to niezwykle sensytywna materia możliwa do koordynacji tylko w gronie najbliższych sojuszników PL-US. Służby RP w 2022 roku zidentyfikowały i zatrzymały oficera GRU-Pawła Rubcowa. Dziś Polska okazała sojuszniczą solidarność w staraniach o wolność dla obywateli świata demokracji i prawa” - napisał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera

Oświadczenie w sprawie przeprowadzonej wymiany opublikował także Biały Dom. Prezydent Joe Biden podziękował sojusznikom Stanów Zjednoczonych za swoje zaangażowanie. Wymienił Polskę, Niemcy, Turcję, Norwegię i Słowenię.

Największa wymiana więźniów między Zachodem a Rosją od zakończenia zimnej wojny

Wymiana została przeprowadzona przez turecki wywiad MIT. Z więzień i aresztów wypuszczono osoby zatrzymane w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Polsce, Słowenii, Norwegii, Białorusi i Rosji.

Do wymiany doszło po latach tajnych zakulisowych negocjacji, mimo że po inwazji prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę stosunki między Waszyngtonem a Moskwą są najgorsze od czasów zimnej wojny.

Szeroka umowa, najnowsza z serii wymian więźniów wynegocjowanych między Rosją a USA w ciągu ostatnich dwóch lat, ale pierwsza, która wymagała dużego zaangażowania ze strony innych państw, została ogłoszona przez prezydenta Joe Bidena jako osiągnięcie dyplomatyczne w ostatnich miesiącach jego prezydentury.

Uwolnienie Amerykanów ma jednak swoją cenę: Rosja zapewniła wolność swoim obywatelom skazanym za poważne przestępstwa na Zachodzie, wymieniając ich na dziennikarzy, dysydentów i innych ludzi z Zachodu skazanych na podstawie zarzutów, które w ocenie USA były fałszywe.

W czwartek na lotnisku w Ankarze doszło do wymiany więźniów z Rosji i państw Zachodu. Na wolność wyszli m.in. dziennikarz „New York Times” Evan Gershkovich, były amerykański żołnierz Paul Whelan oraz rosyjscy opozycjoniści Ilja Jaszyn i Władimir Kara-Murza.

Udział Polski w przeprowadzonej wymianie potwierdził premier Donald Tusk. 

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Wyborcy koalicji rządzącej spodziewają się rozpadu PiS
Polityka
Michał Kolanko: Spory w koalicji zaczynają być groźne dla jej wizerunku i sprawczości
Polityka
Michał Szczerba ostro krytykuje słowa Andrzeja Dudy. "Zdrada dyplomatyczna"
Polityka
Sondaż: Co czwarty Polak nie słyszał o sprawie Michała K., byłego prezesa RARS
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Polityka
Lewica wraca do polityki mieszkaniowej. I zapowiada nowe rozwiązanie dotyczące pustostanów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki