Spółka Tradeservices z mazowieckiego Łochowa uczestniczy w procederze omijania sankcji nałożonych na Federację Rosyjską – ustaliła Krajowa Administracja Skarbowa. Dzięki zwiększonym od czerwca tego roku uprawnieniom do weryfikacji danych na temat towarów, które są eksportowane z Polski na Wschód, KAS mogła zacząć tropić nieuczciwe firmy, które obchodzą sankcje nałożone na Rosję lub Białoruś. Pierwsze trzy trafiły właśnie na zakazaną listę MSWiA. A to dopiero początek.
Czytaj więcej
Po utracie najbardziej zyskownego rynku - unijnego, rosyjski Gazprom, niegdyś największy eksporter gazu, stał się trzeciorzędnym graczem. Ogromna strata, rosnące zadłużenie i niedobór zamówień, zmuszają Rosjan do poszukiwań nowych klientów.
Oficjalnie eksport do Chin, realnie – do Rosji
Oficjalnie Tradeservices od blisko dwóch lat eksportuje z Polski luksusowe samochody i motocykle na Białoruś, nieoficjalnie trafiają one do rosyjskich bogaczy za pośrednictwem osób z Białorusi. KAS zajął się sprawą po doniesieniach mediów. Według KRS spółka z kapitałem 5 tys. zł została założona w Łochowie kilka miesięcy po wybuchu wojny w Ukrainie przez Aliaksandra Dubina i Yura Shpileuskiego. „Podmiot eksportuje głównie na teren Białorusi samochody nowe i używane różnych marek, np. porsche, jaguar, tesla, bmw, audi, mercedes-benz, o różnych rodzajach napędów: diesel, elektryczne, benzyna, których importerami są głównie osoby fizyczne – prawdopodobnie obywatele Białorusi. Importowane samochody mogą być sprowadzane na zlecenie rosyjskich osób lub podmiotów” – czytamy w decyzji ministra MSWiA, który na wniosek szefa KAS właśnie objął spółkę sankcjami – zamrożenia wszystkich aktywów i zakazu prowadzenia działalności.
KAS ustaliła, że samochody lub motocykle, które podmiot sprzedał na Białoruś, trafiły do Federacji Rosyjskiej. „Pojazdy zostały zidentyfikowane w rejestrach rosyjskich jako wykorzystywane na terenie Federacji Rosyjskiej. Pojazdy posiadają rosyjskie tablice rejestracyjne. Wcześniej większość ww. pojazdów została zgłoszona do odprawy celnej importowej po stronie białoruskiej, lecz w większości nie zostały one zarejestrowane na terytorium Białorusi” – ustaliły polskie służby skarbowe.
Sankcje nałożone na Rosję, zdaniem polskich służb, omijała także spółka RS Pro z Warszawy (została założona w sierpniu 2022 r.) – eksportuje bowiem towary podwójnego zastosowania (i zaawansowanych produktów technologicznych) tzw. Common High Priority (CHP) do Federacji Rosyjskiej za pośrednictwem podmiotów z Azerbejdżanu oraz Hongkongu. Towary te są objęte embargiem, gdyż wykorzystywane są w rosyjskich systemach wojskowych znalezionych na polu bitwy w Ukrainie. Firma należała do kwietnia tego roku do Iriny Rybak oraz Andrei Rybak, obecnie jej właścicielami są Illia Nemchanka i Uliya Nemchanka (nie podają swojej narodowości w KRS).