Amnestia: Aleksandr Łukaszenko uwolnił znanego opozycjonistę. 1 400 nie uwolnił

Z więzień na Białorusi wypuszczono, w ramach amnestii, co najmniej 10 więźniów politycznych - twierdzą obrońcy praw człowieka z Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna”. Mimo amnestii w więzieniach pozostaje jeszcze 1 400 więźniów politycznych, w tym m.in. dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut.

Publikacja: 04.07.2024 15:25

Aleksandr Łukaszenko

Aleksandr Łukaszenko

Foto: Sputnik/Sergei Savostyanov/Pool via REUTERS

Większość z 1 400 więźniów politycznych na Białorusi siedzi w zakładach karnych od czasu demokratycznych protestów w tym kraju po wyborach prezydenckich z 2020 roku, których wyników Zachód (w tym Polska) nie uznał.

Więźniowie polityczni odsiadują na Białorusi wyroki skazani najczęściej z paragrafów mówiących o „działalności ekstremistycznej”.

Aleksandr Łukaszenko wypuścił z więzienia 67-letniego opozycjonistę chorego na raka

„Wiosna” informuje, że w ramach amnestii z więzień wyszły trzy kobiety i siedem mężczyzn.

Wiadomo, że z więzienia wyszedł Ryhor Kastusiou, 67-letni były lider opozycji i kandydat na prezydenta. Aresztowano go w 2021 roku i skazano na 10 lat w kolonii karnej za "spiskowanie przeciwko rządowi w celu przejęcia władzy". Po aresztowaniu zdiagnozowano u niego chorobę nowotworową.

Obrońcy praw człowieka podkreślają, że radość z amnestii na Białorusi jest słodko-gorzka. - To wielka radość, niemal jak radość dziecka. Ale to śmiech przez łzy — jest też gniew na to przez co ludzie przeszli — mówi Inna Kowalenko, przedstawicielka grupy krewnych uwięzionych, która prowadzi działania na rzecz ich uwolnienia.

Andriej Stryżak, szef organizacji zbierającej środki na wsparcie dla więźniów politycznych i ich rodzin stwierdził, że złudne jest myślenie, iż władze w Mińsku stały się bardziej humanitarne.

Czytaj więcej

Łukaszenko wije się pod naciskiem Pekinu. W sprawie granicy polsko-białoruskiej stawia opór

„Wiara w to, że coś się nagle zmieniło w umysłach tych, którzy torturowali, gwałcili i zabijali w imię pozostania przy władzy to groźna fantazja granicząca ze zdradą i zbrodnią" - napisał Stryżak w serwisie Telegram.

Białoruś: Amnestią Łukaszenki objętych miało być niemal 8 tys. więźniów

Łukaszenko ogłosił amnestię w związku z 80. rocznicą wyzwolenia Białorusi spod niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Agencja BiełTA pisała, że amnestią może być objętych 7 850 więźniów, w tym nieletni, kobiety ciężarne, seniorzy i osoby cierpiące na gruźlicę i nowotwory.

Polityczne procesy i aresztowania trwają bez przerwy na Białorusi

Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji

Osoby skazane za zbrodnie przeciw państwu i działalność ekstremistyczną oraz terroryzm — a więc paragrafy, z których skazywani są więźniowie polityczni — są wyłączeni z amnestii, ale Łukaszenko powiedział, że od reguły tej mogą być wyjątki dla tych więźniów, którzy są ciężko chorzy.

Łukaszenko jest przywódcą Białorusi od 1994 roku. W wyborach z 2020 roku — według oficjalnie podawanych wyników — wygrał w I turze, ale według białoruskiej opozycji rzeczywistą zwyciężczynią wyborów była Swiatłana Cichanouska, żona uwięzionego opozycjonisty, która po wyborach została zmuszona do opuszczenia Białorusi.

„Polityczne procesy i aresztowania trwają bez przerwy na Białorusi” - napisała w serwisie X Cichanouska. „Represje nie ustają nawet na dzień i my nie przerwiemy swojej walki o wolność” - dodała.

Wśród znanych białoruskich więźniów politycznych — oprócz Poczobuta i Siarhieja Cichanouskiego są jeszcze noblista Aleś Białacki i liderka protestów przeciwko Łukaszence Maria Kolesnikowa.

Większość z 1 400 więźniów politycznych na Białorusi siedzi w zakładach karnych od czasu demokratycznych protestów w tym kraju po wyborach prezydenckich z 2020 roku, których wyników Zachód (w tym Polska) nie uznał.

Więźniowie polityczni odsiadują na Białorusi wyroki skazani najczęściej z paragrafów mówiących o „działalności ekstremistycznej”.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory we Francji - jakie będą wyniki? Trwa głosowanie, prawica może przejąć władzę
Materiał Promocyjny
Dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku poza ofertą promocyjną?
Polityka
Der Spiegel: celem propagandy Kremla jest sianie strachu
Polityka
Szczyt NATO w cieniu Trumpa. „Europa musi robić więcej”
Polityka
Nieoczekiwany tryumf Pezeszkiana w wyborach. Polityki zagranicznej Iranu nie zmieni
Materiał Promocyjny
Lidl Polska: dbamy o to, aby traktować wszystkich klientów równo
Polityka
Ukraina nie będzie mogła atakować celów w Rosji. Marine Le Pen zapowiada decyzję