Lewica odcina się od inicjatywy posłanki Razem. Paulina Matysiak zawieszona

Zarząd partii Razem kieruje wniosek do partyjnego sądu koleżeńskiego o wszczęcie procedury dyscyplinarnej - to reakcja na wspólną inicjatywę posłanki Razem Pauliny Matysiak oraz posła PiS Marcina Horały w sprawie poparcia dla inwestycji takich jak CPK czy elektrownie jądrowe. Klub Lewicy zawiesił posłankę na trzy miesiące.

Aktualizacja: 27.06.2024 13:30 Publikacja: 27.06.2024 12:46

Posłowie Paulina Matysiak i Marcin Horała ogłosili wspólną inicjatywę

Posłowie Paulina Matysiak i Marcin Horała ogłosili wspólną inicjatywę

Foto: PAP/Marcin Obara, PAP/Piotr Nowak

Posłowie Paulina Matysiak i Marcin Horała ogłosili w czwartek, że inicjują ruch społeczny "Tak dla Rozwoju". "Chcemy łączyć obywateli, organizacje i polityków różnych opcji wspierających inwestycje kluczowe dla rozwoju Polski" - przekazali.

Deklaracja Pauliny Matysiak i Marcina Horały ws. współpracy

"Pozostając w różnych partiach, spierając się na wiele tematów (światopoglądowych, historycznych i innych) możemy te spory odłożyć na bok i pracować wspólnie nad budową CPK, elektrowni jądrowych, rozbudową portów i armii" - czytamy we wpisach opublikowanych przez posłów w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej

CPK i rozwój Polski. Poseł PiS ogłasza współpracę z posłanką partii Razem

"Są takie sprawy, które naprawdę potrafią nas połączyć. Tymi sprawami są projekty, które będą służyły rozwojowi Polski" - mówiła Paulina Matysiak na nagraniu, w którym wystąpiła obok Marcina Horały. "Bo rozwój Polski nie ma barw politycznych, służy wszystkim różnych ideologii, różnych przekonań i wszyscy razem powinniśmy pracować dla rozwoju naszego kraju" - dodał poseł PiS.

Partia Razem odcina się od inicjatywy Pauliny Matysiak

Na decyzję Pauliny Matysiak krytycznie zareagowała partia Razem. "Założenie stowarzyszenia z panem Horałą to prywatna inicjatywa Pauliny Matysiak, podjęta wbrew woli władz Razem. Partia Razem odcina się od tego przedsięwzięcia" - czytamy w oświadczeniu.

Partia podała, że jej władze nie zostały poinformowane o wspólnym wystąpieniu Matysiak i Horały. "W związku z działaniem, które oceniamy jako szkodliwe dla partii, zarząd partii kieruje wniosek do partyjnego sądu koleżeńskiego o wszczęcie procedury dyscyplinarnej" - brzmi komunikat.

Po godz. 13:00 nowe informacje na temat sprawy podała szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. Przekazała, że jako przewodnicząca klubu złożyła wniosek o zawieszenie posłanki Matysiak w prawach członka klubu na trzy miesiące "za działanie niezgodne z interesem klubu". Żukowska dodała, że prezydium klubu podjęło decyzję o zawieszeniu Pauliny Matysiak.

Posłowie klubu Lewicy krytykują decyzję Pauliny Matysiak

"O tym z kim i jak współpracuje partia Razem decydują demokratyczne władze Razem, a nie ta czy inna posłanka. Bez tego nie może być mowy o prowadzeniu niezależnej i podmiotowej polityki wobec kogokolwiek" - oświadczył z kolei poseł Maciej Konieczny z partii Razem.

Do inicjatywy Matysiak i Horały krytycznie podszedł wicepremier Krzysztof Gawkowski, były szef klubu Lewicy. "Dla rozwoju to można pracować z ludźmi, którzy nie deptali polskiej demokracji i praworządności! O rozwoju to można rozmawiać ale wewnątrz koalicji 15 października, a nie z PiS!" - napisał w mediach społecznościowych.

"Jeśli to ma być to stawianie na samodzielność w lewicowej koalicji, to ja się definitywnie od tego odcinam. Można wybrać różne drogi, ale nigdy nie będę milczał, jak ktoś wybiera drogę współpracy z ludźmi z PiS, którzy do niedawna byli jeszcze członkami rządu Kaczyńskiego i Morawieckiego. Wstyd!" - oświadczył we wpisie opublikowanym w serwisie X.

W czwartek Marcin Horała mówił o sprawie w rozmowie z Michałem Kolanką. - Ma pan redaktor tutaj gorącego newsa, właśnie przed chwilą ogłosiliśmy, z panią poseł Pauliną Matysiak tworzymy ruch społeczny "Tak dla Rozwoju" - powiedział. Przekazał, że ruch ma ludzi z różnych partii oraz bezpartyjnych "połączyć wokół tych kilku wspólnych spraw rozwoju Polski". Ruch ma uzyskiwać "kolejne realne działania i mówić »sprawdzam« dla tej nowej prorozwojowej narracji Platformy" - oświadczył były pełnomocnik rządu ds. CPK.

Posłowie Paulina Matysiak i Marcin Horała ogłosili w czwartek, że inicjują ruch społeczny "Tak dla Rozwoju". "Chcemy łączyć obywateli, organizacje i polityków różnych opcji wspierających inwestycje kluczowe dla rozwoju Polski" - przekazali.

Deklaracja Pauliny Matysiak i Marcina Horały ws. współpracy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Michał Kobosko odchodzi z władz Polski 2050. Kto został zastępcą Szymona Hołowni?
Polityka
Leśne związki żądają zgody na wycinkę drzew. Chcą też dymisji w ministerstwie
Polityka
Prof. Andrzej Zybertowicz odwołany. „Premier Tusk nie pozwala o sobie zapomnieć”
Polityka
Sondaż: Czy Donald Tusk mógłby wygrać wybory prezydenckie?
Polityka
Nowe mieszkania i luksusowe samochody – jak wzbogacili się europosłowie?