Jacek Kucharczyk: Nie spodziewałem się na listach KO Hanny Gronkiewicz-Waltz

Część wyborców, która stała w kolejkach do urn 15 października, może poczuć się rozczarowana – mówi dr Jacek Kucharczyk, socjolog, prezes Instytutu Spraw Publicznych.

Publikacja: 25.04.2024 20:37

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Co wiemy o listach KO?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Co wiemy o listach KO?

Foto: Rzeczpospolita

Czy listy KO do Parlamentu Europejskiego są dla pana zaskoczeniem?

Zdecydowanie. Z jednej strony dziwi mnie, że minister Marcin Kierwiński, który pełni funkcję w tak ważnym resorcie, został jedynką w Warszawie i nagle rzuca się w wir kampanii. Z drugiej – najbardziej zaskakujący jest fakt wystawienia znanej z konserwatywnych poglądów, zwłaszcza w sferze praw reprodukcyjnych, pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Mało kto spodziewał się takiego politycznego comebacku.

Wydawałoby się, że dla wyniku w Warszawie kluczowa będzie mobilizacja takich grup jak np. kobiety. Nie wiem, czy osoba pani prezydent zachęci do pójścia do urn młodych wyborców bardzo liberalnego miasta, jakim jest Warszawa.

Jedynkami na listach KO są tylko trzy kobiety. Czy to nie za mało jak na partię, która, idąc do wyborów 15 października, deklarowała, ze upomni się o prawa kobiet?

Rzeczywiście na listach nie widzimy takich kobiet, które byłyby kluczowe do zmobilizowania młodych wyborczyń. Proporcje kobiet na listach na miejscach biorących nie są zadowalające.

Proporcje kobiet na listach na miejscach biorących nie są zadowalające

Na listach KO znajduje się także wielu obecnych posłów i ministrów. Czy wyborcy mogą czuć się tym rozczarowani?   

Myślę, że spora część wyborców, która stała w kolejkach do urn 15 października, może poczuć się rozczarowana. Nakręcono emocje, że to wybory ostatniej szansy, że jest to walka o demokrację i teraz osoby, które objęły kluczowe stanowiska dla naprawiania państwa, teraz zostawiają swoje zadania i zaczynają się zajmować kampanią. Wyborcy KO niekoniecznie ze zrozumieniem będą na to patrzyli.

Dlaczego Donald Tusk zdecydował się na takie rozwiązanie?

Rozumiem, że głównym kryterium wyboru tych, a nie innych osób, była ich wysoka rozpoznawalność. Być może część wyborców pomyśli: „dlaczego oni startują, skoro mają takie stanowiska?", ale też przyciągnie to do urn tych wyborców, którzy na liście będą szukać rozpoznawalnych nazwisk. To są rozpoznawalne nazwiska, choć  niekoniecznie popularne.

Na listach uderza mnie też to, że nie ma tu osób, które się sprawdziły w polityce europejskiej.

Czytaj więcej

Wybory do PE. Borys Budka tłumaczy, dlaczego startuje

Exposé ministra Radosława Sikorskiego o polityce zagranicznej to start kampanii do PE?

Myślę, że jest to próba pokazania tego europejskiego i międzynarodowego wymiaru także tych wyborów. Jeżeli to jest otwarcie kampanii, to pozostaje mi się cieszyć, bo mam wrażenie, że od czasu wyborów i utworzenia rządu koalicji 15 października kwestie polityki zagranicznej w debacie w Polsce nie wybrzmiewały wystarczająco głośno, dobitnie. Skupialiśmy się na kwestiach wewnętrznych, na kwestiach rozliczania PiS, realizacji obietnic wyborczych.

Polityka
Sondaż prezydencki: Kandydat KO wygrywa w pierwszej i drugiej turze
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Polityka
Kampania prezydencka – walka o centrum i „uwypuklanie katastrofy”
Polityka
Donald Tusk kontra Karol Nawrocki. Upomniał ich Szymon Hołownia
Polityka
Kwiatkowski o apartamencie, z którego korzystał Nawrocki: Po co, z kim i dlaczego tam nocował?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Polityka
Czy Karol Nawrocki powinien zapłacić za korzystanie z luksusowego apartamentu? Sondaż
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku