Marcin Kierwiński: Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego? Nieodpowiedzialny funkcjonariusz PiS-u. Opowiadał banialuki

Pamiętamy te kabaretowe, straszne konferencje Glapińskiego, kiedy opowiadał banialuki o płaskowyżach i o tym, jak jest świetnie. Uspokajał Polaków, że nic złego się nie dzieje, a inflacja szybowała do góry. Nie może być tak, że w polskiej polityce są osoby kompletnie nieodpowiedzialne funkcjonariusz PiS-u, prezes NBP nie może być funkcjonariuszem żadnej partii politycznej - powiedział w Radiowej „Jedynce” Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Publikacja: 20.03.2024 11:10

Marcin Kierwiński

Marcin Kierwiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

adm

Premier Donald Tusk przekazał we wtorek, że wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego jest już gotowy. Do sprawy odniósł się w Radiowej „Jedynce” Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Marcin Kierwiński: Adam Glapiński przed Trybunałem Stanu? Nie dopełnił konstytucyjnych obowiązków

- Dla mnie w sprawie pana Glapińskiego rzecz jest oczywista. Nie dopełnił on swoich konstytucyjnych obowiązków. Proszę pamiętać, że prezes NBP ma obowiązek dbać o wysokość inflacji w Polsce, podejmować działania, które mają bronić Polaków przed złymi zjawiskami, takimi jak inflacja - powiedział Marcin Kierwiński. - Nie zrobił tego – był bardziej prezesem PiS-u niż prezesem NBP - dodał. 

Jak zaznaczył minister spraw wewnętrznych i administracji, „postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu to nie będzie łatwa droga”. - Ale takie rzeczy muszą być rozliczane. Wszyscy pamiętamy te kabaretowe, straszne konferencje pana Glapińskiego, kiedy opowiadał banialuki o płaskowyżach i o tym, jak jest świetnie. Uspokajał Polaków, że nic złego się nie dzieje, a inflacja szybowała do góry - stwierdził. - Nie może być tak, że w polskiej polityce są osoby kompletnie nieodpowiedzialne, które nie biorą odpowiedzialności za własne słowa, za własne czyny. Pan Glapiński to funkcjonariusz PiS-u, prezes NBP nie może być funkcjonariuszem żadnej partii politycznej - dodał. 

Czytaj więcej

Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego? Ważna deklaracja Donalda Tuska

Każdy, kto złamał prawo, będzie za to odpowiadał. Zrobimy to zgodne z przepisami prawa, spokojnie i merytorycznie. O tym, czy ktoś jest winny, będzie decydował niezależny sąd - zapewnił w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego? Donald Tusk deklaruje 

Podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował, że wniosek o postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego jest już gotowy i zostanie złożony w najbliższych dniach. Szef rządu nie chciał zdradzić więcej szczegółów na ten temat. 

Posłowie PiS złożyli w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, podnosząc, iż taka procedura jest niezgodna z konstytucyjnymi i unijnymi gwarancjami dotyczącymi niezależności Narodowego Banku Polskiego i jego Prezesa.

Przypomnijmy, iż zgodnie z ustawą o Trybunale Stanu, Prezes NBP może stanąć przed tym Trybunałem, jeśli 115 posłów złoży do marszałka Sejmu wniosek o pociągnięcie Prezesa do odpowiedzialności konstytucyjnej, a następnie zgodzi się na to Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów przegłosuje. Uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy.

Polityka
Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje
Polityka
Sondaż: Czy rząd, prezydent i opozycja będą współpracować przy prezydencji w UE?
Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”. Rafał Dutkiewicz: W Polsce wygrała Norymberga