Sejm uchwalił niedawno nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która do 30 czerwca 2024 r. przedłuża okres, w którym przebywający w Polsce Ukraińcy - zarówno uchodźcy, jak i imigranci - mogą otrzymywać świadczenia, w tym 800+, zasiłek pielęgnacyjny, 1000+ z tytułu urodzenia dziecka czy pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.
Osoby z ukraińskimi paszportami mogą w Polsce korzystać z ułatwień m.in. w osiedlaniu się i podejmowaniu pracy. Według danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, w Polsce przebywa ok. 960 tys. osób z Ukrainy ze statusem uchodźcy oraz ok. 1 mln Ukraińców, którzy przybyli do Polski przed wojną.
Czytaj więcej
Ważne pytanie przed wyborami samorządowymi 2024: czy Ukrainiec może wybierać radnych, burmistrzów i prezydentów miast? Dziś Ukraińcy nie mają praw wyborczych w Polsce, ale UE nie zakazuje przyznania takiego prawa cudzoziemcom w wyborach lokalnych.
Prawa wyborcze dla Ukraińców w Polsce? Konfederacja przeciw
Czy Ukraińcy mogliby otrzymać w Polsce prawa wyborcze, np. na poziomie samorządów gminnych? Starania o to zapowiedział Związek Ukraińców w Polsce. Wprowadzenie praw wyborczych dla obywateli Ukrainy (cudzoziemców bez polskiego obywatelstwa) wymagałoby zmiany kodeksu wyborczego.
Do sprawy, o której pisała "Rzeczpospolita", w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie odnieśli się przedstawiciele Konfederacji. Poseł Witold Tumanowicz (Ruch Narodowy) powiedział, że Związek Ukraińców w Polsce domaga się praw wyborczych dla Ukraińców. - Na razie wyłącznie w wyborach samorządowych, ale nawet to jest ogromnym zagrożeniem - dodał.