„Prawdopodobnie zobaczymy, że Pekin i Hanoi zgodzą się na dalszą integrację swoich łańcuchów dostaw i symboliczną poprawę swych stosunków, co przyniesie korzyści Wietnamowi w obliczu rosnącej konkurencji między USA i Chinami” – stwierdził amerykański ośrodek analityczny Stratfor.
Metale rzadkie
Przed wizytą, w jej trakcie i po niej oba kraje podpisały ponad 30 różnych porozumień, przede wszystkim gospodarczych. Wśród nich Pekin zaproponował unowocześnienie wietnamskich linii kolejowych na północy kraju i budowę linii kolejowej, która połączyłaby chiński Kunming z portem Hajfong.
Czytaj więcej
Północnokoreański dyktator przyjechał do Rosji. Ale nie tylko Kim Dzong Un popiera Putina w wojnie z Ukrainą.
Eksperci wskazują, że przebiegałaby ona przez tereny Wietnamu, gdzie odkryto złoża różnych metali rzadkich, o które trwa obecnie ostra walka konkurencyjna na światowych rynkach. Potrzebne są w produkcji paneli słonecznych, akumulatorów oraz broni. Na razie ich głównym eksporterem są Chiny, które starają się, by konkurent nie wyrósł tuż pod ich bokiem.
– Ogłosiliśmy utworzenie chińsko-wietnamskiego „stowarzyszenia wspólnego losu” – poinformował już w Wietnamie Xi Jinping. „Stowarzyszenie wspólnego losu” („wspólnej przyszłości”) to chińska koncepcja opisująca cel polityki zagranicznej Państwa Środka. Wpisana do preambuły konstytucji odnosi się do „wspólnej przyszłości” całej ludzkości, która powinna ściśle współpracować ze sobą.