Zmiana traktatów UE. Parlament Europejski przeprowadził głosowanie

Parlament Europejski przyjął sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) rekomendujące zmianę traktatów unijnych. Nie oznacza to, że traktaty zostaną zmienione.

Publikacja: 22.11.2023 16:00

Zmiana traktatów UE. Parlament Europejski przeprowadził głosowanie

Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

zew

W Strasburgu w środę Parlament Europejski głosował nad sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE. W sprawozdaniu AFCO zalecało zmianę traktatów o Unii Europejskiej (TUE) i o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Sprawa dotyczyła blisko 270 poprawek.

W głosowaniu wzięło udział 609 europosłów - 291 deputowanych było za przyjęciem sprawozdania, przeciw zagłosowało 274, a 44 wstrzymało się od głosu.

Czytaj więcej

PiS się skarży. "Sejm miał ciężko pracować, a obradował dwie godziny"

Według rekomendacji AFCO, w UE decyzje w niektórych kwestiach można byłoby podejmować za zgodą większości, a nie - jak dotychczas - wszystkich państw członkowskich. Weto jednego państwa nie uniemożliwiałoby już zatem podjęcia danej decyzji. Komisja chce też przeniesienie części kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom Unii Europejskiej.

Obowiązkową walutą dla krajów UE miałoby być euro. Skład Komisji Europejskiej byłby ograniczony - nie wszystkie państwa członkowskie miałby swojego komisarza.

- Dzisiaj mamy przed sobą dokument, który jest zły, który odbiera wiele kompetencji państwom członkowskim, ale przede wszystkim pozbawia prawa weta - skomentowała europosłanka PiS, była premier Beata Szydło.

Czy traktaty unijne zostaną zmienione?

Przyjęcie sprawozdania otwiera drogę do negocjacji zmiany traktatów Unii Europejskiej. Głosowanie nie oznacza, że traktaty zostaną zmienione.

Poszczególne państwa zdecydują, czy rozpocząć dyskusję nad sprawą zmiany unijnych traktatów. Jeśli Rada Europejska uzna, że trzeba rozmawiać o nowym traktacie, powstanie konwent, w którym będą przedstawiciele wszystkich unijnych rządów, parlamentów narodowych, PE i KE. Przygotowane przez konwent propozycje zmian musiałyby być przyjęte jednomyślnie.

Kolejnym etapem prac byłaby konferencja międzyrządowa (IGC). Konferencje przedstawicieli rządów państw członkowskich zwołuje się, by omówić i zatwierdzić zmiany w traktatach UE. Później ustalone z zachowaniem zasady jednomyślności zmiany musiałyby zostać ratyfikowane przez państwa UE.

Rada ministrów ds. europejskich ma zająć się sprawozdaniem 12 grudnia. Według sprawującej prezydencję Hiszpanii, jest większość, by przekazać sprawę Radzie Europejskiej, która może zwołać konwent.

Polityka
Donald Trump staje się problemem dla republikańskiego Senatu
Polityka
Elon Musk kpi z Wołodymira Zełenskiego. Kwestionuje niepodległość Ukrainy?
Polityka
Rosyjskie okręty szpiegowskie u wybrzeży Portugalii. „Coraz intensywniejszy ruch”
Polityka
Muzułmanie rozczarowani Trumpem. „Tak jakby popadał w syjonistyczne szaleństwo”
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Polityka
Urodzony w ZSRR doradca Trumpa wysłannikiem ds. wojny na Ukrainie?