Mariusz Błaszczak: Nie ma zgody na włączanie wojska w kampanię wyborczą

- Nie ma zgody na chaos w polskim wojsku. W sytuacji, w której dwóch generałów zdecydowało się zdjąć mundur, natychmiast zostali powołani ich następcy - mówi minister obrony Mariusz Błaszczak

Publikacja: 10.10.2023 17:55

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak oraz Dowódca Operacyjny gen. Tomasz Piotrowski podali się do dymisji.

Czytaj więcej

Najważniejsi dowódcy polskiej armii podali się do dymisji. Potwierdzają się informacje "Rzeczpospolitej"

W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda dokonał zmian na najwyższych stanowiskach dowódczych w Siłach Zbrojnych RP.

Na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego mianowany został gen. broni Wiesław Kukuła, dotychczasowy Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Czytaj więcej

Zmiany w armii. Kim są mianowani nowi dowódcy?

Zmiany w armii. Komentarz ministra obrony Mariusza Błaszczaka

- Nie ma zgody na chaos w polskim wojsku. W sytuacji, w której dwóch generałów zdecydowało się zdjąć mundur, natychmiast zostali powołani ich następcy. To są doświadczeni dowódcy. To dowódcy, którzy dowodzili zarówno na misjach wojskiem polskim, jak i dowodzili wojskiem polskim tu w naszej ojczyźnie. Gwarantują to, że proces modernizacji Wojska Polskiego, największy w historii, będzie przebiegał sprawnie. Będziemy wzmacniać wojsko polskie, zarówno jeżeli chodzi o liczebność będą powstawały nowe jednostki wojskowe, szczególnie we wschodniej części naszego kraju. Będziemy wzmacniać wojsko polskie również jeśli chodzi o wyposażenie w nowoczesną broń - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

- Mamy świadomość zagrożeń przed którymi stoi Polska. Od dwóch lat trwa atak hybrydowy na Polskę przeprowadzany z terytorium Białorusi. Rosja napadła na Ukrainę. Przy naszej granicy toczy się regularna wojna. Dwa dni temu wojna wybuchła ponownie na Bliskim Wschodzie, co może zaowocować i z całą pewnością zaowocuje kolejną falą migracji albo kolejnymi falami migracji, które będą zmierzały do Europy. Żeby powstrzymać te trendy, żeby załagodzić zagrożenia, naszym zadaniem jest tworzenie silnego wojska i zapewniam państwa, że te zadanie przeprowadzimy, że się z niego z jego realizacji nie wycofamy - kontynuował minister obrony.

Szef MON Mariusz Błaszczak o wciąganie wojska w kampanię wyborczą

- Nie ma też zgody na włączanie wojska w kampanię wyborczą. Dziś Tusk kłamał mówiąc o tym, że 10 wysokich rangą oficerów złożyło dymisję w Dowództwie Generalnym. To jest informacja nieprawdziwa. Pewnie celem przedstawienia takiej informacji była chęć wywołania chaosu w sytuacji, w której przy granicach Polski toczy się wojna. Podobnie postępują inni reprezentanci opozycji. To jest działanie karygodne. Zarzut wobec mnie formułują, a tymczasem to z list opozycji kandydują emerytowani generałowie. To w wiecach opozycji biorą udział emerytowani generałowie. Ci sami generałowie przykładali ręce do likwidacji jednostek wojskowych, gdy Polską rządziła koalicja PO-PSL - powiedział Błaszczak.

- Nie ma zgody na wciąganie Wojska Polskiego w kampanię wyborczą. Nie ma zgody na to, żeby wprowadzać chaos w Polsce w sytuacji zagrożenia. Zagrożenie jest realne. Jedyną skuteczną i dobrą odpowiedzią na te zagrożenia jest wzmacnianie Wojska Polskiego i to konsekwentnie będziemy robić - zakończył minister obrony.

Polityka
Nieoficjalnie: Karol Nawrocki kandydatem PiS w wyborach. Rzecznik PiS: Decyzja nie zapadła
Polityka
List Mularczyka do Trumpa. Polityk PiS napisał m.in. o reparacjach od Niemiec
Polityka
Zatrzymanie byłego szefa ABW nie tak szybko. Sądowa batalia trwa
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?