Czy Adam Niedzielski stracił pierwsze miejsce na liście PiS w Pile? Radosław Fogiel: Nie można stracić czegoś, co nie jest wiadome

Bardzo ważne były słowa rzecznika Ministerstwa Zdrowia, który bardzo jasno mówi, że według informacji posiadanych przez Ministerstwo Zdrowia - i tutaj warto podkreślić, że nie pochodzących z Internetowego Konta Pacjenta, nie pochodzących z żadnych rejestrów zawierających dane wrażliwe - nieprawdą jest to, co na antenie mówił lekarz - mówił w rozmowie z Michałem Kolanką przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych, Radosław Fogiel.

Publikacja: 08.08.2023 09:18

Radosław Fogiel

Radosław Fogiel

Foto: TV.RP.PL

arb

Fogiel był pytany o przyszłość ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. W piątek Niedzielski opublikował na Twitterze (obecnie X) wpis odnoszący się do wypowiedzi medialnej jednego z lekarzy, który stwierdził, że „żadnemu pacjentowi nie udało się wystawić recepty [na leki psychotropowe i przeciwbólowe]”. W odpowiedzi minister ujawnił, że lekarz wystawił receptę na leki z tej grupy samemu sobie. Minister przekonywał potem, że zrobił to, by chronić dobre imię resortu - jego krytycy wskazują jednak, że dopuścił się ujawnienia chronionych prawnie danych osobowych.

Po wpisie ministra Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym podkreślił, że środowisko lekarskie utraciło zaufanie do ministra Niedzielskiego w związku z czym nie wyobraża sobie dalszej współpracy z nim.

Piotr Pisula, lekarz z Poznania, którego dotyczył wpis ministra, domaga się od Niedzielskiego przeprosin i wpłacenia 100 tys. zł na hospicjum.

Czytaj więcej

Lekarz z Poznania chce od Adama Niedzielskiego przeprosin i wpłaty 100 tys. zł na hospicjum. Wystosował wezwanie

Radosław Fogiel o lekarzu z Poznania: Skłamał

- O losie wszystkich ministrów decyduje pan premier, oczywiście w konsultacji ze swoim zapleczem parlamentarnym - skomentował sprawę Fogiel.

- Mam wrażenie, że w tej dyskusji umyka, albo wielu się stara, aby umknęło clou całej sprawy. To znaczy, na jednym poziomie, to jest kwestia o której wczoraj dość jasno mówił rzecznik ministerstwa zdrowia (Wojciech Andrusiewicz). Mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której lekarz, w jednej z większych telewizji w Polsce, de facto straszył pacjentów, że po wyjściu ze szpitala nie będą mogli otrzymywać leków. I minister Niedzielski postanowił udowodnić, że jest to kłamstwo - przekonywał poseł.

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Minister zdrowia Adam Niedzielski powinien odejść honorowo

- Bardzo ważne były słowa rzecznika Ministerstwa Zdrowia, który bardzo jasno mówi, że według informacji posiadanych przez Ministerstwo Zdrowia - i tutaj warto podkreślić, że nie pochodzących z Internetowego Konta Pacjenta, nie pochodzących z żadnych rejestrów zawierających dane wrażliwe - nieprawdą jest to, co na antenie mówił lekarz, że próbował tego dnia kilkukrotnie wystawić receptę, bo w systemie nie ma o tym śladu, zdaniem rzecznika. A jedyna recepta, którą wystawił, była na siebie i wystawił ją natychmiast. Mamy tu do czynienia z poważnym zarzutem kłamstwa i wprowadzania opinii publicznej w błąd, ale też wywoływania lęku wśród pacjentów. To są wobec lekarza zarzuty poważne - stwierdził też Fogiel.

O problemach z wystawianiem recept pacjentom na niektóre leki informował nie tylko Piotr Pisula, ale też inni lekarze.

Radosław Fogiel o e-receptach: Świetne rozwiązanie, ale to jak z łopatą

A co ze słowami szefa sejmowej komisji zdrowia, Tomasza Latosa, posła PiS, który stwierdził, że Niedzielski powinien przeprosić lekarza?

- To jest kwestia wtórna, bo rzeczywiście Tomasz Latos sam jest lekarzem, pewnie ma dużo głębszy ogląd sytuacji niż ja. Ale to jest, moim zdaniem, rzecz absolutnie drugorzędna, z której próbuje część mediów zrobić główny temat. Główne tematy są dwa: jeden to to, że najwyraźniej ten lekarz został przyłapany na kłamstwie, tak przynajmniej twierdzi ministerstwo. A druga, u podstaw całej sprawy, to walka, którą Ministerstwo Zdrowia wydało tym, którzy nadużywają, e-recepty. Bo jeśli mamy małżeństwo lekarzy, o których donosiły media, które miało wystawić w ciągu roku 600 czy 700 tysięcy e-recept... E-recepta jest świetnym rozwiązaniem, ale to tak jak z łopatą, można skopać ogródek, a można komuś nią przyłożyć. I tutaj musimy walczyć z tym co może być groźne dla pacjentów - stwierdził poseł PiS.

- Chodzi o to, by to świetne rozwiązanie nie było wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem - dodał.

A czy Adam Niedzielski stracił, w związku ze sprawą, pierwsze miejsce na liście wyborczej PiS w Pile?

- Prawem polityka jest czasami nie komentować takich spekulacji. A jeśli chodzi o miejsca na listach powiem jako praktyk, że nie można stracić czegoś, co jeszcze nie było wiadome. Nikt z nas nie wie jeszcze jakie tak naprawdę będzie miał miejsce na liście. Znana jest jedna jedynka, w Warszawie - odparł (z pierwszego miejsca w Warszawie startuje z listy PiS Jarosław Kaczyński).

O tym, że Niedzielski miał stracić pierwsze miejsce na liście PiS w Pile, pisał w poniedziałek Onet.

Czytaj więcej

Kaczyński karze Niedzielskiego. Minister zdrowia stracił "jedynkę" na liście PiS
Polityka
Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje
Polityka
Sondaż: Czy rząd, prezydent i opozycja będą współpracować przy prezydencji w UE?
Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”. Rafał Dutkiewicz: W Polsce wygrała Norymberga