MSWiA opublikowało na stronach Sejmu zapowiadany trzy tygodnie temu rządowy projekt ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych – Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Do projektu dorzucono nowelizację, niemającą żadnego związku z resortowym szkolnictwem – chodzi o zmiany w specustawie o budowie zabezpieczenia granicy państwowej z 2021 r. Ustawa ta pozwoliła szybko postawić 187-kilometrową zaporę fizyczną i perymetryczną na granicy polsko-białoruskiej i barierę elektroniczną na odcinku granicy z obwodem kaliningradzkim (od listopada 2022 r. stawiana jest tam także siatka z żyletek, by zapobiec potencjalnej wojnie hybrydowej z udziałem nielegalnej imigracji z Rosji).
Czytaj więcej
Broń nuklearna umieszczona na zachodnich granicach Białorusi pozwoli lepiej zagwarantować jej bezpieczeństwo - powiedział ambasador Rosji w Mińsku Borys Gryzłow na antenie białoruskiej telewizji STV.
Specustawa pozwoliła rządowi zbudować płot w kilka miesięcy, bez przeciągających inwestycję publicznych przetargów. Teraz chodzi o włączenie unijnych środków w budowę innej elektronicznej zapory, więc przetarg jest konieczny.
Elektronika na Bugu
Obecna zmiana w specustawie dotyczy właśnie tej kwestii – przywrócenia prawa zamówień publicznych w przypadku inwestycji z udziałem środków z funduszy międzynarodowych.
Uzasadnienie zmiany jest w projekcie ogólnikowe. Wskazuje jedynie, że tam, gdzie inwestycja będzie realizowana z udziałem (całościowym lub częściowym) środków unijnych, środków EFTA oraz zagranicznych niepodlegających zwrotowi (...) wówczas do zamówień związanych z tą inwestycją będą miały zastosowanie umowy międzynarodowe lub prawo zamówień publicznych.