Niemiecka platforma internetowa „FragDenStaat” („Zapytaj państwo”) nie otrzyma od biura byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera informacji na temat jego działalności lobbingowej.
Orzeczenie w tej sprawie wydał Wyższy Sąd Administracyjny Berlina-Brandenburgii. Sędziowie zgodzili się z opinią sądu niższej instancji, który stwierdził, że biuro byłego kanclerza nie jest obecnie obsadzone i dlatego nie może rozpatrzyć wniosku. A zatem wniosek o udzielenie informacji trafia w próżnię – głosi prawomocny wyrok.
Pytania o Rosję
Były kanclerz Niemiec jest krytykowany za swoje zaangażowanie na rzecz rosyjskich spółek energetycznych i bliskie relacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Schroeder zasiadał w radzie nadzorczej rosyjskiego koncernu Rosnieft, ale w maju 2022 roku zrezygnował z tego stanowiska.
Z powodu rosyjskich powiązań i braku jasnego zdystansowania się wobec polityki Putina Bundestag odciął Schroederowi finansowanie jego biura i związanych z nim stanowisk pracowniczych. Gerhard Schroeder wystąpił na drogę prawną przeciwko tym decyzjom.