Premier Litwy: Lekcji języka polskiego musi być jak najwięcej

W litewskich szkołach powinno być jak najwięcej języka polskiego jako obcego - oświadczyła premier Litwy Ingrida Šimonytė.

Publikacja: 01.02.2023 15:28

Premier Litwy Ingrida Šimonytė

Premier Litwy Ingrida Šimonytė

Foto: PAP/EPA/PHILIP DAVALI

zew

W rozmowie z Radiem Znad Wilii szefowa litewskiego rządu została zapytana, czy uważa, że w litewskich szkołach powinno być mniej języka rosyjskiego, a więcej polskiego jako języka obcego.

- Jestem jak najbardziej za tym, żeby w szkołach było jak najwięcej języka polskiego jako obcego. Jestem za tym, żeby język polski był drugim językiem obcym do wyboru, zamiast rosyjskiego - odparła.

Czytaj więcej

"Jak już Rosjanie będą na kolanach przychodzili podpisać pokój". Duda o rozmowie z Zełenskim

Ingrida Šimonytė przekonywała, że znalezienie nauczycieli języka polskiego nie powinno być trudne, "ponieważ na Litwie są szkoły polskie, gdzie w miarę zmniejszania się liczby uczniów nauczyciele mogliby pracować w szkołach litewskich".

- Z drugiej strony znajomość języków, w tym rosyjskiego, jest przydatna. Nauczyłam się języka rosyjskiego na podwórku, jeszcze przed szkołą, bo musiałam jakoś porozumieć się z dziećmi. Ta znajomość jest mi przydatna w życiu - mówiła Ingrida Šimonytė.

- Chciałoby się, żeby dzieci miały większy wybór w szkole, a rosyjski nie był jedynym drugim językiem obcym - podkreśliła premier Litwy.

Czytaj więcej

Litwa w 20 lat straciła 20 proc. mieszkańców. Mniej Polaków, mniej Rosjan

Szefowa litewskiego rządu była też pytana, czy opowiada się za "kwarantanną" wobec rosyjskiej kultury. - Myślę, że w społeczeństwie nastąpiła intoksykacja kulturą rosyjską - odparła dodając, że "w czasie okupacji sowieckiej społeczeństwo litewskie »męczyło się kulturą rosyjską«, potem powstał mit, że ta kultura to »coś bardzo, bardzo wielkiego«, więc nawet teraz część społeczeństwa stawia ją na piedestale".

Zdaniem Šimonytė, intensywne eksponowanie kultury rosyjskiej na Litwie, np. jeśli chodzi o repertuar teatrów, wynikało z okoliczności historycznych. - Innym kulturom – polskiej, szwedzkiej, ukraińskiej czy hiszpańskiej - poświęcaliśmy niewiele uwagi - oceniła w rozmowie z Radiem Znad Wilii premier Litwy.

Polityka
Przyszłość NATO. USA chcą, żeby Europa wydawała ponad dwa razy więcej na obronność
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Polityka
Na tych wyspach żyją tylko pingwiny i foki. Ale Trump i tak nałożył na nie cła
Polityka
Węgry zdecydowały. Chcą opuścić Międzynarodowy Trybunał Karny
Polityka
Anders Fogh Rasmussen: Polska ma wyjątkową szansę zaważyć na bezpieczeństwie całej UE
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Polityka
Rozmowy USA–Rosja: Reset czy jednak długa wojna w Ukrainie?
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?