Premier Holandii ma przeprosić za niewolnictwo i jego konsekwencje

Premier Mark Rutte ma w poniedziałek wygłosić przemówienie, w którym ma przeprosić za historyczną rolę Holandii w niewolnictwie i
jego konsekwencjach trwających do dziś.

Publikacja: 19.12.2022 11:35

Mark Rutte

Mark Rutte

Foto: AFP

Przeprosiny miałyby nastąpić w ramach szerszego przeglądu kolonialnej przeszłości kraju, w tym działań na rzecz zwrotu zagrabionych dzieł sztuki, a także obecnych zmagań z problemem rasizmu.

Perspektywa przeprosin ze strony Rutte'a w grudniowe popołudnie w Hadze spotkała się z oporem grup, które twierdzą, że przeprosiny powinny zostać złożone przez króla Wilhelma-Aleksandra w Surinamie, byłej holenderskiej kolonii, 1 lipca 2023 roku - w 160. rocznicę zniesienia niewolnictwa w Holandii.

Do tanga trzeba dwojga - przeprosiny muszą być przez kogoś przyjęte - powiedział Roy Kaikusi Groenberg z Fundacji Honor i Zadośćuczynienia Ofiarom Niewolnictwa w Surinamie.

Silveria Jacobs, premier Sint Maarten na Karaibach powiedziała w zeszłym tygodniu, że nie zaakceptuje przeprosin bez przeprowadzenia dyskusji.

Rutte swoimi przeprosinami ma odpowiedzieć na opinię krajowego panelu doradczego powołanego po zabiciu w 2020 roku George'a Floyda w Stanach Zjednoczonych.

Panel stwierdził, że holenderski udział w niewolnictwie był równoznaczny ze zbrodniami przeciwko ludzkości i w 2021 roku zalecił przeprosiny i reparacje. Rutte wykluczył reparacje na konferencji prasowej w piątek, choć oczekuje się, że stworzy fundusz edukacyjny o wartości 200 mln euro.

Historycy szacują, że holenderscy handlarze wysłali ponad pół miliona zniewolonych Afrykanów do obu Ameryk, głównie do Brazylii i na Karaiby.

Wielu Holendrów jest dumnych z morskiej historii kraju i jego zdolności handlowych. Jednak dzieci nie są uczone o roli, jaką w handlu niewolnikami odegrała Holenderska Kompania Zachodnioindyjska i Holenderska Kompania Wschodnioindyjska, kluczowe źródła bogactwa narodowego.

Pomimo reputacji Holendrów jako tolerancyjnych, rasizm jest poważnym problemem. Obywatele pochodzący z Antyli, Turcji i Maroka zgłaszają wysokie wskaźniki dyskryminacji w życiu codziennym, a ostatnie badania wykazały, że są oni w bardzo niekorzystnej sytuacji w miejscu pracy i na rynku mieszkaniowym.

Polityka
„Rzecz w tym”: Zełenski i Tusk przedstawili w Warszawie zarys planu pokojowego
Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego