Senat podjął uchwałę o uznaniu władz Rosji za reżim terrorystyczny

Senat bez głosu sprzeciwu przyjął uchwałę uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny.

Publikacja: 26.10.2022 23:58

Senat podjął uchwałę o uznaniu władz Rosji za reżim terrorystyczny

Foto: PAP/Tomasz Gzell

zew

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 245

Za przyjęciem uchwały było 85 senatorów, 15 członków Senatu - m.in. Krzysztof Brejza z klubu KO, Maria Koc z klubu PiS czy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska - nie wzięło udziału w głosowaniu.

Uchwała podjęta przez Senat stwierdza, że 24 lutego 2022 roku siły zbrojne Federacji Rosyjskiej "rozpętały bestialską wojnę z Ukrainą", której celem jest "wymazanie z mapy suwerennego kraju oraz wyniszczenie narodu ukraińskiego". "Heroiczna obrona niepodległości przez obywateli Ukrainy wzbudziła podziw całego wolnego świata. Ukraina jest dziś najważniejszym miejscem, broniącym demokracji i wolności" - brzmi fragment tekstu.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Znaczne straty Rosjan, to kolejny taki dzień

"Rosyjscy najeźdźcy terroryzują mieszkańców ukraińskich miast, bombardując cywilne cele: przedszkola, szkoły, teatry i osiedla mieszkaniowe. Bandyci w rosyjskich mundurach torturują i mordują jeńców wojennych oraz cywilów na okupowanych terytoriach. Uprowadzają ukraińskie dzieci, by wychować je na reżimowych janczarów. Wywożą, przesiedlają i zsyłają ukraińskich obywateli na dalekie peryferia Rosji" - czytamy w uchwale.

Tekst przyjętej przez Senat uchwały stwierdza, że prezydent Rosji "Władimir Putin i jego aparat przemocy wrócili do okrutnych praktyk reżimów stalinowskiego i hitlerowskiego". "Dlatego Rosja musi zostać pokonana i pozbawiona możliwości zagrażania sąsiadom" - oświadczyli senatorowie.

W uchwale Senat potępił rosyjską agresję oraz wezwał "wszystkie kraje opowiadające się za pokojem, demokracją i prawami człowieka do uznania władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny".

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej jednocześnie wyraża uznanie wszystkim instytucjom i organizacjom, które podjęły się badania i dokumentowania zbrodni popełnianych na społeczeństwie ukraińskim i wzywa społeczność międzynarodową do udzielenia pełnego wsparcia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu prowadzącemu dochodzenia wobec osób odpowiedzialnych za te zbrodnie" - czytamy.

Senat podziękował "wszystkim Polkom i Polakom, administracji rządowej i samorządowej, organizacjom pozarządowym i przedsiębiorcom, za ogrom pomocy okazywanej od 24 lutego uciekającym spod rosyjskich bomb Ukraińcom, głównie kobietom i dzieciom".

Uchwała Senatu podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Polityka
Kampania prezydencka będzie krótsza po śmierci papieża Franciszka
Polityka
Wielkanoc to polityczna pauza. Ale przy stole kampania wyborcza toczy się dalej
Polityka
Zaginione dzieła sztuki z Polski. Trop urywa się w Niemczech
Polityka
Ministerstwo Cyfryzacji zmieni nazwę jednej z usług? Powodem wulgarny akronim
Polityka
Sondaż: Którzy kandydaci najbardziej skorzystali na debatach prezydenckich?