9 grudnia Sejm przyjął uchwałę, w której wzywa państwa UE do zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).
„System stał się ogromnym zagrożeniem dla Polski po przyjęciu i wdrożeniu nowych narzędzi polityki klimatycznej, które zaakceptował rząd podpisem ówczesnego premiera Donalda Tuska na szczycie Rady Europejskiej w marcu 2014 r. Spekulacyjna konstrukcja EU ETS prowadzi do bezprecedensowych wzrostów cen energii, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i całej Unii Europejskiej” – zaznaczono w dokumencie.
Premier Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Rady Europejskiej zaproponował zmiany w handlu emisjami CO2. O krok dalej idzie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Na konferencji prasowej zapowiedział wystąpienie z wnioskiem o podjęcie uchwały partii o wycofaniu się Polski z nieracjonalnego pakietu energetyczno-klimatycznego.
Czytaj więcej
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją tzw. mechanizmu warunkowości, który pozwala na wstrzymanie wypłacania unijnych subwencji tym państwom członkowskim UE, które naruszają zasadę rządów prawa.
- Jesteśmy za tym, aby szukać racjonalnych rozwiązań zmierzających do ochrony klimatu. Podkreślam to, nie jesteśmy temu przeciwni w żadnym razie, ale nie możemy zgodzić się na takie rozwiązania, które będą prowadzić do tak dramatycznej drożyzny, inflacji, zmian w obszarze gospodarczym, które spowodują dramatyczne pogorszenie sytuacji życiowej milionów naszych współobywateli - tłumaczył Ziobro.