Aktualizacja: 12.05.2025 01:15 Publikacja: 26.09.2021 21:00
Włodzimierz Czarzasty, Krzysztof Gawkowski i Joanna Scheuring-Wielgus w Sejmie. - Chcemy pokazać, że Lewica jest przygotowana do rządzenia lub współrządzenia po wyborach parlamentarnych - mówi ta ostatnia.
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Kończy się jeden z najdłuższych seriali w polskiej polityce po 2019 roku. Po drodze nie brakowało turbulencji, ale 9 października w Warszawie Nowa Lewica sfinalizuje zjednoczenie dwóch partii: Wiosny i SLD. Kongres był planowany od około półtora roku, ale w jego organizacji przeszkodziła pandemia. Teraz partia szykuje się do wyborów władz. Zgodnie ze statutem współprzewodniczących Nowej Lewicy będzie dwóch. Każdy ma być przedstawicielem jednej z dwóch frakcji (Wiosny i SLD). Politycy Lewicy, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że kongres ma przypieczętować miejsce Lewicy jako odrębnego, niezależnego bytu na scenie politycznej. – Chcemy pokazać, że Lewica jest przygotowana do rządzenia lub współrządzenia po wyborach parlamentarnych. Chcemy też pokazać, że bez tematów ważnych dla Lewicy, jak np. równość, świeckość państwa, walka ze zmianami klimatycznymi, solidarność społeczna, nie da się zbudować nowej Polski po pandemii i po PiS-ie – mówi nam posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która koordynuje prace nad kongresem. 9 października w Warszawie pojawią się też zagraniczni goście, m.in. delegacja niemieckich socjaldemokratów.
Pożar, do którego doszło w ubiegłym roku w centrum handlowym Marywilska 44 w Warszawie, był efektem podpalenia d...
Karol Nawrocki bywa krytyczny wobec PiS, bo jest bezpartyjny, a nawet ponadpartyjny. Jego kierunek jest taki sam...
Obaj faworyci dotychczasowych sondaży, Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki nie mają powodów do radości. Z najnows...
„Jak Pani/Pana zdaniem spotkanie Karola Nawrockiego z Donaldem Trumpem w Białym Domu wpływa na jego szanse w wyb...
Poseł PiS Janusz Kowalski oraz były prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz przyszli do jedn...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas