Koronawirus a PIT: ulga rehabilitacyjna nie obejmuje wydatków na maseczki dla niepełnosprawnego

Fiskus twierdzi, że osoby niepełnosprawne nie mogą odliczyć od dochodu wydatków na środki ochrony przed koronawirusem.

Publikacja: 06.05.2020 07:45

Koronawirus a PIT: ulga rehabilitacyjna nie obejmuje wydatków na maseczki dla niepełnosprawnego

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na pytanie „Rzeczpospolitej" o rozliczenie wydatków na maseczki. Twierdzi, że ich zakupy nie uprawniają do ulgi rehabilitacyjnej.

Przypomnijmy, że wydatki na cele rehabilitacyjne mogą odliczyć niepełnosprawni, a także najbliższe osoby, które ich utrzymują. Katalog wydatków premiowanych ulgą znajdziemy w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Jest tam m.in. zakup indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego).

Czy te warunki spełniają maseczki? Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, wiele osób musiało więc w nie zainwestować (dopuszczalne są też inne akcesoria, np. przyłbice, chusty czy szaliki). Czy wydatki można odliczyć od dochodu?

– Maseczki nie można zaliczyć do indywidualnego sprzętu jako narzędzia, które jest niezbędne w rehabilitacji albo ułatwia wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Maseczka bowiem może być stosowana nie tylko do ww. potrzeb i nie ma charakteru indywidualnego – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Finansów.

– Część osób z niepełnosprawnością jest, ze względu na swoje schorzenia, w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem. Im maseczki są szczególnie potrzebne – mówi Tomasz Przybyszewski, sekretarz redakcji portalu niepelnosprawni.pl. Dodaje, że Ministerstwo Finansów powinno rozważyć złagodzenie swojego stanowiska w tej sprawie.

O tym, że ulga przysługuje tylko na rzeczy dostosowane do potrzeb danej osoby, można też przeczytać w opublikowanej na stronie resortu finansów broszurze. Podkreślono tam, że między nabytym przedmiotem a rodzajem niepełnosprawności musi istnieć ścisły związek. Powinien być wykorzystywany w rehabilitacji, przywracać sprawność organizmu lub ułatwiać osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych.

Na jakie rzeczy przysługuje więc ulga? W jednej z interpretacji fiskus przyznał, że rodzic może odliczyć wydatki na szkła kontaktowe i okulary dla córki. Ma ona m.in. wrodzoną wysoką krótkowzroczność i wymaga stałej kontroli okulistycznej. Na co dzień korzysta z okularów korekcyjnych i indywidualnie zamawianych soczewek kontaktowych. Jej ojciec podkreślał, że są to rzeczy niezbędne do funkcjonowania i rehabilitacji córki. Fiskus pozwolił na ulgę.

Pozytywną odpowiedź skarbówki dostał także mężczyzna, który po skoku do wody ma uraz kręgosłupa szyjnego. Skutkiem jest niedowład kończyn. Pracuje przez internet, wykorzystując laptopa. Służy mu też do komunikowania się z bankami, urzędami, znajomymi. Podkreśla, że laptop posiada oprogramowanie i funkcje pomocne dla osób niepełnosprawnych, takie jak klawisz trwały i klawisz myszy.

Czy może odliczyć wydatek na zakup komputera od dochodu? Tak, skarbówka zgodziła się, że laptop przystosowany dla osób niepełnosprawnych jest indywidualnym sprzętem ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej