Spółka wyjaśniła, jak wygląda proces zbierania środków. Użytkownik po rejestracji otrzymuje indywidualne konto w serwisie. Każdy użytkownik może mieć tylko jedno konto. Usługi świadczone za pośrednictwem serwisu polegają na udostępnianiu przestrzeni do organizowania zrzutek oraz pośredniczeniu w przekazywaniu pieniędzy między użytkownikami. Środki pieniężne wpłacane przez wszystkich użytkowników są gromadzone przez spółkę na jednym rachunku bankowym. We wniosku podkreślono jednak, że spółka wykorzystuje tzw. wirtualne subkonta dla każdej zbiórki w celu przypisania wpłat konkretnym organizatorom. Organizator może wypłacić też zgromadzone środki do wysokości ich wartości nominalnej w każdym czasie (tj. także w trakcie trwania) na prowadzony w Polsce rachunek bankowy przypisany do jego konta w serwisie.
Firma tłumaczyła, że sama rozważa też lokowanie środków zgromadzonych na rachunku bankowym (w całości lub w części) w okresie trwania zrzutki na lokatach bankowych. Odsetki z tytułu takich lokat stanowiłyby jej przychód (tj. nie byłyby przekazywane organizatorowi).
Zapytała, czy dysponowanie przez nią pieniędzmi wpłaconymi przez użytkowników przez umieszczanie ich na lokatach bankowych będzie podlegało opodatkowaniu PCC. Sama uważała, że nie, bo taka czynność nie mieści się w zamkniętym katalogu tych, które podlegają opodatkowaniu.
Fiskus dopatrzył się jednak podstaw do objęcia lokat PCC. Zauważył, że wśród czynności opodatkowanych wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC są umowa pożyczki i umowa depozytu nieprawidłowego. Przywołał definicje tych czynności zamieszczone w przepisach kodeksu cywilnego (odpowiednio art. 720 i art. 845).
Urzędnicy zgodzili się, że w opisanym przypadku nie zaistniała umowa pożyczki. Ale w ich ocenie już dysponowanie, na podstawie regulaminu, środkami wpłaconymi na zrzutki poprzez ich lokowanie na lokatach terminowych nosi znamiona umowy depozytu nieprawidłowego. Zauważył, że elementem istotnym umowy depozytu nieprawidłowego jest prawo przechowawcy do rozporządzania oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku.
Jak podkreślił fiskus, z wniosku wynika, że spółka rozważa sytuowanie środków zgromadzonych na rachunku bankowym w okresie trwania zrzutki na lokatach, a uzyskane odsetki stanowić będą jej przychód. To w jego ocenie świadczy, że będzie miała prawo dysponować środkami pieniężnymi przekazanymi przez użytkowników. W istocie zatem planowane czynności będą stanowić umowę depozytu nieprawidłowego.