Ministerstwo Finansów udostępniło nową wersję kalkulatora Polskiego Ładu dla pracowników i zleceniobiorców. Korzystający z niego podatnicy mogą obliczyć, w jaki sposób wprowadzone w tym roku zmiany wpłyną na ich wynagrodzenia netto, zarówno za poszczególne miesiące, jak i za cały rok. Mogą także porównać tegoroczne pensje z otrzymywanymi w 2021 r.
Kalkulator, mimo iż został wyposażony w nowe funkcje, nadal zawiera wiele wyłączeń. Nie uwzględnia np. przychodów z umów o dzieło, zasiłku chorobowego i macierzyńskiego czy świadczeń emerytalnych lub rentowych otrzymywanych przez cały rok. Wciąż też na swoją wersję narzędzia czekają prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Firmy nadal czekają
Ministerstwo Finansów zapowiadało, że kalkulator dla przedsiębiorców ma być gotowy do końca lipca. Ma pomóc w podjęciu decyzji, czy warto zmieniać formę opodatkowania w trakcie roku.
– Szkoda, że kalkulatora wciąż nie ma, bo stanowiłby dużą pomoc dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy nie korzystają z profesjonalnych usług doradztwa. Warto, by pojawił się jak najwcześniej, bo przedsiębiorcy mają czas jedynie do 22 sierpnia – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.
Przypomnijmy, że osoby płacące 19-proc. PIT lub ryczałt będą mogły zmienić sposób opodatkowania po zakończeniu roku, w zeznaniu za 2022 r. Ryczałtowcy mogą to zrobić także w połowie roku, składając oświadczenie do 22 sierpnia. Wynika to z obniżki stawki PIT z 17 do 12 proc. od 1 lipca. Ustawodawca daje podatnikom szansę na skorzystanie z obniżki, o której nie wiedzieli na początku roku. Jednak aby podjąć właściwą decyzję, muszą wcześniej wyliczyć, czy taka zmiana na pewno im się opłaca.