Zakup ziemi rolnej - kiedy bez PCC

Tylko osoby, które po zakupie lub dokupieniu ziemi utworzą gospodarstwo ponad 11 ha, unikną podatku od nabycia. Reszta zapłaci 2 proc. wartości gruntu.

Aktualizacja: 02.02.2016 17:33 Publikacja: 02.02.2016 17:06

Zakup ziemi rolnej - kiedy bez PCC

Foto: 123RF

Od 1 stycznia 2016 r. ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy nabyciu gruntu mogą korzystać tylko posiadacze największych gospodarstw. Takie zasady wprowadziła nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym z 25 czerwca 2015 r. (DzU z 2015 r., poz. 1045). Pozostali muszą uiścić 2 proc. PCC od wartości zakupionego gruntu. Jest to podatek płacony przez nabywcę.

„Przepisy różnicują obywateli będących w podobnej sytuacji faktycznej i prawnej z niezrozumiałych przyczyn" – napisał poseł Mieczysław Miazga w interpelacji nr 301. Zapytał, czy Ministerstwo Finansów planuje zmianę tych przepisów

Limit powierzchni

Wiceminister Konrad Raczkowski przypomniał, że z preferencji korzystają jedynie ci rolnicy, którzy utworzą lub powiększą gospodarstwo rolne o powierzchni nie mniejszej niż 11 ha i nie większej niż 300 ha. W stosunku do transakcji zawartych po 1 stycznia 2016 r. zwolnienie z PCC zostanie ograniczone do sytuacji, w których zostaną spełnione trzy warunki: przeniesienie własności musi być dokonywane w formie umowy sprzedaży, nabywana nieruchomość musi utworzyć lub wejść w skład już istniejącego gospodarstwa rolnego o powierzchni nie mniejszej niż 11 ha i nie większej niż 300 ha, a gospodarstwo musi być prowadzone przez nabywcę co najmniej pięć następnych lat.

Tymczasem do końca 2015 r. nabywca nie płacił PCC, jeśli w chwili nabycia grunty stanowiły, utworzyły lub weszły w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy. Według MF zwolnienie to było jednak nadużywane przez przedsiębiorców, którzy nabywali grunty rolne na cele inwestycyjne. Poprzedni rząd zaproponował jego całkowite zniesienie, jednak parlament przyjął inne rozwiązanie.

Wiceminister Raczkowski zgodził się, że „sytuacja prawnopodatkowa podmiotów tworzących lub powiększających swoje gospodarstwo, gdy jego powierzchnia nie przekracza 11 ha, jest gorsza niż tych tworzących gospodarstwa większe". Zdaniem MF najlepszym jednak rozwiązaniem byłoby opodatkowanie wszystkich nabywców na równych zasadach.

Wszyscy bez wyjątku

Należy rozważyć, czy słuszniejszym rozwiązaniem nie byłoby zrównanie sytuacji wszystkich podmiotów nabywających gospodarstwa rolne przez zniesienie zwolnienia podatkowego, a nie jego rozszerzanie – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

– Przepis obowiązujący od 1 stycznia jest niesprawiedliwy i w sposób sztuczny dzieli rolników na dwie grupy. Dlatego należy się zgodzić z wnioskiem ministerstwa – mówi doradca podatkowy Andrzej Kamiński.

Opinia dla „Rz"

Mariusz Gotowicz, doradca podatkowy, właściciel kancelarii

Nie ma wątpliwości, że obowiązujące od początku 2016 r. przepisy dotyczące PCC od nabycia gruntów rolnych dyskryminują tych rolników, którzy posiadają najmniejsze gospodarstwa. Trudno zrozumieć, dlaczego osoby mające mniej niż 11 ha muszą przy powiększaniu gospodarstwa płacić 2 proc. PCC. Przy średniej cenie 50 tys. zł za ha oznacza to, że od każdego zakupionego hektara zapłacą 1000 zł PCC. Tymczasem posiadacze gospodarstw wielkoobszarowych mogą być całkowicie zwolnieni z tego podatku. Bardziej zrozumiałe byłoby wprowadzenie preferencji podatkowych dla najmniejszych podmiotów. Niewykluczone, że w przyszłości przepisy te może zakwestionować Trybunał Konstytucyjny.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy