Bogusław Chrabota: Od Fawkesa do Anonymousa. Elżbietański nieudacznik i haktywiści

Mało kto wie, że maska, którą w XXI wieku przywidział Anonymous, przedstawia oblicze Guya Fawkesa, brytyjskiego wojskowego i katolika z przełomu XVI i XVII wieku, który usiłował przeprowadzić krwawy zamach na brytyjski parlament, co historycy nazwali spiskiem prochowym.

Publikacja: 25.09.2020 18:00

Bogusław Chrabota: Od Fawkesa do Anonymousa. Elżbietański nieudacznik i haktywiści

Foto: YouTube

Był rok 1605, ze śmiercią Elżbiety I bezpowrotnie minęła epoka Tudorów, a na tronie Anglii zasiadł protestant Jakub I. Nie podobało się to oczywiście silnym wciąż katolikom, którzy na potęgę spiskowali przeciw nowemu królowi. Jeden ze spisków zawiązano na rzecz osadzenia na tronie jego córki, trzeciej w kolejce do tronu królewny Elżbiety Stuart. By plan mógł się powieść, należało wcześniej wyeliminować, najlepiej fizycznie, jej ojca. Fawkes dołączył do spiskowców i zdobył ich szacunek pomysłem, by króla zamordować w czasie sesji parlamentu. W tym celu zakupiono kilkadziesiąt beczek z prochem, zniesiono do sekretnej piwniczki pod gmachem parlamentu i przygotowano do odpalenia.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Plus Minus
„Czechowicz. 20 i 2”: Syn praczki i syfilityka
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Plus Minus
„ale”: Wschodnia aura
Plus Minus
„Inwazja uzdrawiaczy ciał”: W poszukiwaniu zdrowia
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Plus Minus
„Arcane”: Animowana apokalipsa
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku