Aktualizacja: 29.10.2020 18:03 Publikacja: 30.10.2020 18:00
Foto: materiały prasowe
Organizatorzy wrocławskiego festiwalu już wiosną rozpoczęli prace nad specjalną platformą internetową, na której udostępnione zostaną filmy. Wystarczy zarejestrować się na stronie festiwalu i wykupić bilet na dany seans. Przy zmienionej formule imprezy posiadacze karnetów mogą obejrzeć 50 dowolnych filmów, oczywiście jeśli wcześniej nie zdecydowali się na zwrot karnetu lub przesunięcie go na przyszłoroczną edycję Nowych Horyzontów.
W nowej sytuacji zrezygnowano też z tradycyjnych bloków godzinowych, dlatego filmy można oglądać w dowolnym momencie trwania festiwalu. A co za tym idzie, możliwe jest swobodne układanie własnego programu, łączenie ze sobą krótkich metraży, filmów skandynawskich czy wschodnioeuropejskich fabuł. Trzeba jednak pamiętać, że każda produkcja ma swój limit obejrzeń. Organizatorzy festiwalu zapewniają jednak, że jeśli dany film będzie cieszył się dużą popularnością, postarają się przekonać dystrybutorów do zwiększenia tego limitu. Bo mimo trwającej pandemii większość filmów to produkcje najświeższe, tegoroczne. Wśród nich znalazła się choćby pokazywana z sukcesem na festiwalu w Wenecji „Aida" bośniackiej reżyserki Jasmili Žbanić. Film (na zdjęciu: kadr z niego) przedstawia historię tłumaczki wojsk ONZ, która jest świadkiem masakry w Srebrenicy. Spory udział w jego produkcji mieli polscy twórcy – m.in. znani ze współpracy przy „Idzie" i „Zimnej wojnie" Pawła Pawlikowskiego montażysta Jarosław Kamiński czy producentka Ewa Puszczyńska. Podobnie jak filmy polskiego reżysera „Aida" ma szansę powalczyć o Oscara w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego. Na Nowych Horyzontach zobaczymy także nagrodzoną w Toronto „Noc Królów" Philippe'a Lacôte'a czy dystopijny thriller „Nowy porządek" Michela Franco, który z festiwalu w Wenecji wyjechał ze Srebrnym Lwem.
Planszówka „Lipowo: Kto zabił?” to udana polska gra detektywistyczna.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
„Cykle” Piotra Matywieckiego to wysokiej próby poezja metafizyczna zorientowana na sprawy kluczowe.
Szczególnie poruszyły mnie „Kłamstwa, którymi żyjemy” Jona Fredericksona – „trudno zmierzyć się z prawdą o sobie, gdy nasze mechanizmy obronne, choć wydają się pomocne, często nas ograniczają”.
„Dziadkiem z Wehrmachtu” grano przeciw Sławomirowi Mentzenowi w 2023 r. i Donaldowi Tuskowi w 2005 r., czyli wiele lat po wojnie. A co myślano o Konradzie Swinarskim (1929–1975), wybitnym reżyserze, którego brat był w Waffen SS, a matka podpisała folkslistę?
Tytuł, jaki zdobył 18-letni Hindus Gukesh Dommaraju, oznacza, że mistrzem świata znów został szachista z kraju, w którym narodziła się królewska gra.
„Brutalista” czy „Emilia Pérez”? A może „Konklawe”, „Anora”, „Wicked”? Niespodzianki w tegorocznym rozdaniu Oscarów są możliwe, tym bardziej że bohaterka „Emilii Pérez” okazała się autorką ostrych wpisów przeciwko islamowi oraz wyznawcom religii.
Uczestnicy wysłuchania publicznego w Sejmie w większości bardzo negatywnie ocenili projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polski. Ich zdaniem nie zwiększy bezpieczeństwa, a narusza prawa człowieka.
W ostatnim czasie administracja Donalda Trumpa podjęła działania prowadzące do usunięcia lub modyfikacji treści dotyczących społeczności LGBTQ z rządowych stron internetowych – informuje NBC News. To efekt rozporządzeń wykonawczych podpisanych przez nowego prezydenta USA.
Donald Tusk wykluczył możliwość, by Polska, w związku z przyjętym przez UE paktem migracyjnym, musiała płacić za imigrantów, których nie przyjmie z innych państw w ramach relokacji.
W pobliżu jednej ze szkół znajdujących się w szwedzkim mieście Örebro doszło do ataku z użyciem broni automatycznej. Podczas strzelaniny zginęło co najmniej 10 osób – poinformowała szwedzka policja.
Z Santorini – wyspy będącej jednym z najpopularniejszych turystycznych miejsc w Grecji – uciekają mieszkańcy i turyści. Powodem jest to, że poważnie nasiliła się aktywność sejsmiczna.
Joe Biden, były prezydent Stanów Zjednoczonych, podpisał kontrakt z renomowaną agencją talentów z Los Angeles. „Decyzja jest istotnym krokiem w kształtowaniu jego kariery po zakończeniu prezydentury” – zaznaczają amerykańskie media.
Już niebawem na aukcję trafi niezwykły eksponat – powstałe w 1714 roku skrzypce Stradivariusa. Mogą stać się one najdroższym instrumentem muzycznym sprzedanym kiedykolwiek na aukcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas