Nowe Horyzonty na życzenie

Głosem nieżyjącego Andrzeja Wajdy rozpocznie się 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Zmarły w 2016 r. reżyser jest bowiem jednym z twórców użyczających głosu postaciom z animacji Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta", która powstawała przez ostatnich kilkanaście lat. Ale nie tylko to czyni dzieło Wilczyńskiego wyjątkowym. Jako jeden z nielicznych filmów będzie ono pokazywane także w tradycyjnej formule kinowej. Bo większość z ponad 170 pokazów wrocławskiego festiwalu ze względu na pandemię została przeniesiona do sieci. Tym samym rozpoczynające się 5 listopada Nowe Horyzonty będą jednym z największych internetowych festiwali filmowych w Europie.

Publikacja: 30.10.2020 18:00

Nowe Horyzonty na życzenie

Foto: materiały prasowe

Organizatorzy wrocławskiego festiwalu już wiosną rozpoczęli prace nad specjalną platformą internetową, na której udostępnione zostaną filmy. Wystarczy zarejestrować się na stronie festiwalu i wykupić bilet na dany seans. Przy zmienionej formule imprezy posiadacze karnetów mogą obejrzeć 50 dowolnych filmów, oczywiście jeśli wcześniej nie zdecydowali się na zwrot karnetu lub przesunięcie go na przyszłoroczną edycję Nowych Horyzontów.

W nowej sytuacji zrezygnowano też z tradycyjnych bloków godzinowych, dlatego filmy można oglądać w dowolnym momencie trwania festiwalu. A co za tym idzie, możliwe jest swobodne układanie własnego programu, łączenie ze sobą krótkich metraży, filmów skandynawskich czy wschodnioeuropejskich fabuł. Trzeba jednak pamiętać, że każda produkcja ma swój limit obejrzeń. Organizatorzy festiwalu zapewniają jednak, że jeśli dany film będzie cieszył się dużą popularnością, postarają się przekonać dystrybutorów do zwiększenia tego limitu. Bo mimo trwającej pandemii większość filmów to produkcje najświeższe, tegoroczne. Wśród nich znalazła się choćby pokazywana z sukcesem na festiwalu w Wenecji „Aida" bośniackiej reżyserki Jasmili Žbanić. Film (na zdjęciu: kadr z niego) przedstawia historię tłumaczki wojsk ONZ, która jest świadkiem masakry w Srebrenicy. Spory udział w jego produkcji mieli polscy twórcy – m.in. znani ze współpracy przy „Idzie" i „Zimnej wojnie" Pawła Pawlikowskiego montażysta Jarosław Kamiński czy producentka Ewa Puszczyńska. Podobnie jak filmy polskiego reżysera „Aida" ma szansę powalczyć o Oscara w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego. Na Nowych Horyzontach zobaczymy także nagrodzoną w Toronto „Noc Królów" Philippe'a Lacôte'a czy dystopijny thriller „Nowy porządek" Michela Franco, który z festiwalu w Wenecji wyjechał ze Srebrnym Lwem.

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
Artysta wśród kwitnących żonkili
Plus Minus
Dziady pisane krwią
Plus Minus
„Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice”: Skandynawskie historie rodzinne
Plus Minus
„PGA Tour 2K25”: Trafić do dołka, nie wychodząc z domu
Plus Minus
„Niespokojne pokolenie”: Dzieciństwo z telefonem