Dezinformacja. Atak na umysły

Jak radzić sobie w świecie, w którym nie wiadomo, co jest prawdą, a co kłamstwem? Czy nasza cywilizacja jest przygotowana na takie zmiany? Jak zmieniło się współczesne pole walki, na którym operują służby wywiadowcze? I jaka przyszłość czeka technologię deep fake? O tym wszystkim rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Aktualizacja: 02.10.2020 13:11 Publikacja: 02.10.2020 13:05

Dezinformacja. Atak na umysły

Foto: Plus Minus

Pogubiliśmy się w świecie, w którym nie ma już zbyt wielu pewników. Czy to tylko naturalna konsekwencja rozwoju technologicznego? Co zmieniło pojawienie się mediów społecznościowych? Kto i do jakich celów wykorzystuje informacyjną kakofonię, jaka powstała w globalnej sieci?

Jaką rolę pełni dezinformacja w rosyjskim arsenale wywiadowczym? Czy po narzędzia dezinformacji sięgają inne światowe służby? Jaka jest rola tych narzędzi na współczesnym polu walki? I czy polskie służby potrafią sobie radzić z ofensywnymi działaniami innych państw?

Czy tzw. technologia deep fake rozwinie się do tego stopnia, że już zupełnie nie będziemy w stanie dociec do tego, czy nagranie wideo jest prawdziwe, czy jednak zostało zmontowane w sposób niezauważalny nawet dla najlepszych programów i ekspertów? A jeśli tak, to jak się przed tym bronić? W jaki sposób zmienić nasze postawy, podejście do informacji i w zasadzie całe życie społeczno-polityczne, by nie dać się rozgrywać służbom, którym zależy na destabilizacji naszego społeczeństwa?

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich