Aktualizacja: 18.07.2015 07:51 Publikacja: 17.07.2015 01:12
Grafitti na lizbońskiej ulicy. Premier Pedro Coelho i szef dyplomacji Paulo Portas zatańczą jak Angela Merkel zagra
Foto: AFP
Dwa lata temu Hans-Joachim Fuchtel, niemiecki minister pracy, został wysłany przez swoją szefową do Grecji, gdzie miał pomóc w restrukturyzacji samorządu terytorialnego. Fuchtel zorientował się dość szybko, że trzech Greków wykonuje pracę, z którą w Niemczech radzi sobie jedna osoba. Zalecił więc zwolnienie kilku tysięcy lokalnych urzędników. Reakcja Greków? Ustawili się pod niemieckim konsulatem i krzyczeli: Zlinczować nazistów!
Magazyn „Le Monde Diplomatique" opisał tę historię jako przykład narastającej wśród mieszkańców południa Europy germanofobii. Ale czy południowcy są rzeczywiście antyniemieccy? Według prof. Viriato Soromenho-Marquesa z Uniwersytetu w Lizbonie, w Portugalii, w Hiszpanii czy w Grecji nie istnieje coś takiego jak antyniemiecka moda albo wrogość, przez którą tysiące Niemców kupujących na starość domy w Alentejo, Andaluzji czy na greckich wyspach mogłyby się poczuć zagrożone. Niechęć wśród południowców wywołują za to konkretni niemieccy politycy, tacy jak Angela Merkel czy choćby minister finansów Wolfgang Schauble. Na Iberów Schauble działa jak płachta na byka. Lewicujące portugalskie i hiszpańskie portale podejrzewają go nawet o perwersyjną przyjemność w upokarzaniu ubogiego Południa i o osładzanie sobie w ten sposób życiowej porażki: nigdy nie udało mu się dotrzeć na sam szczyt niemieckiej polityki.
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu w 2024 roku w Polsce ze sztucznej inteligencji sięgało zaledwie 6 proc. polskich przedsiębiorstw. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw odsetek ten był jeszcze niższy.
Oto prawdziwa nauka płynąca z „Na smyczy Kremla”: powierzchnia życia politycznego w Europie i gdzie indziej jest tylko pozornie tym, czym się wydaje i za co ją bierzemy.
I cóż, że z Czech, skoro „Kingdom Come: Deliverance II” cieszy i na dodatek bawi.
Zależność pomiędzy gatunkami zwierząt przypomina relację ludzi, którzy znali się w szkole, ale ich drogi się rozeszły.
„3000 metrów nad ziemią” dzieli widzów. Jedni się bawią, drudzy są rozczarowani.
Chadecka CDU/CSU, główna siła opozycji, odniosła wyraźne zwycięstwo w wyborach do Bundestagu. Może sobie wybrać koalicjantów z lewicowego mainstreamu, pasującego jej na czasy Trumpa. Druga w wyborach AfD pozostanie w izolacji, przynajmniej na razie.
Wzrost cen energii, spadek konkurencyjności, wysoka inflacja, wyższe zadłużenie, skokowa zwyżka wydatków na zbrojenia – to tylko niektóre konsekwencje wojny bijące w europejską i polską gospodarkę. Paradoksalnie, część z nich może wyjść nam na dobre.
W Francji i Niemczech dosłyszeć można narastający ton koniecznej rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi. Polska nie może dać się wciągnąć w taką grę o „europejską jedność”.
Rosyjska inwazja miała trwać trzy dni, a trwa trzy lata. Ukraina nie upadła, ale jej przyszłość jest coraz bardziej niepewna. Czy Zachód pozwoli na jej klęskę? Czy Europa jest gotowa przejąć odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo w obliczu zmieniającej się polityki USA?
Rynki na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie koalicji z lewicą lub wystraszyć dobry wynik nacjonalistów z AfD.
Jak wynika z badania exit poll, wybory w Niemczech wygrał blok CDU/CSU. Ugrupowanie Friedricha Merza zdobyło 28,4 proc. głosów, więc nie będzie mogło rządzić samodzielnie.
W sytuacji, w której Donald Trump sygnalizuje gotowość porozumienia się z Władimirem Putinem ponad głowami Ukrainy i UE, wszyscy potrzebujemy więcej Europy. Inaczej w nowym świecie, który powstaje na naszych oczach, będziemy rozgrywani.
Po raz pierwszy w niemieckich wyborach takiego samego faworyta mają USA i Rosja. Skrajnie prawicowa AfD nie zostanie jednak dopuszczona do władzy. Ale jej hasła będą wpływały na politykę nie tylko Niemiec.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas