Niemcy i Europa: bezkrwawy Blitzkrieg

Za sprawą polityki kanclerz Merkel w stosunku do zadłużonego Południa Europejczycy znów sobie przypomnieli, kto wywołał ostatnią wojnę. Do zmęczonych kryzysem południowców dołączają media, które zaczynają oskarżać Niemców o hegemonistyczne plany wobec Europy.

Aktualizacja: 18.07.2015 07:51 Publikacja: 17.07.2015 01:12

Grafitti na lizbońskiej ulicy. Premier Pedro Coelho i szef dyplomacji Paulo Portas zatańczą jak Ange

Grafitti na lizbońskiej ulicy. Premier Pedro Coelho i szef dyplomacji Paulo Portas zatańczą jak Angela Merkel zagra

Foto: AFP

Dwa lata temu Hans-Joachim Fuchtel, niemiecki minister pracy, został wysłany przez swoją szefową do Grecji, gdzie miał pomóc w restrukturyzacji samorządu terytorialnego. Fuchtel zorientował się dość szybko, że trzech Greków wykonuje pracę, z którą w Niemczech radzi sobie jedna osoba. Zalecił więc zwolnienie kilku tysięcy lokalnych urzędników. Reakcja Greków? Ustawili się pod niemieckim konsulatem i krzyczeli: Zlinczować nazistów!

Magazyn „Le Monde Diplomatique" opisał tę historię jako przykład narastającej wśród mieszkańców południa Europy germanofobii. Ale czy południowcy są rzeczywiście antyniemieccy? Według prof. Viriato Soromenho-Marquesa z Uniwersytetu w Lizbonie, w Portugalii, w Hiszpanii czy w Grecji nie istnieje coś takiego jak antyniemiecka moda albo wrogość, przez którą tysiące Niemców kupujących na starość domy w Alentejo, Andaluzji czy na greckich wyspach mogłyby się poczuć zagrożone. Niechęć wśród południowców wywołują za to konkretni niemieccy politycy, tacy jak Angela Merkel czy choćby minister finansów Wolfgang Schauble. Na Iberów Schauble działa jak płachta na byka. Lewicujące portugalskie i hiszpańskie portale podejrzewają go nawet o perwersyjną przyjemność w upokarzaniu ubogiego Południa i o osładzanie sobie w ten sposób życiowej porażki: nigdy nie udało mu się dotrzeć na sam szczyt niemieckiej polityki.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
Co można wyczytać z priorytetów prezydencji przygotowanych przez polski rząd? Niewiele
Plus Minus
Po co organizowane są plebiscyty na słowo roku? I jakie słowa wygrywały w innych krajach
Plus Minus
Gianfranco Rosi. Artysta, który wciąż ma nadzieję
Plus Minus
„Rozmowy o ludziach i pisaniu”. Dojmujące milczenie telefonu w domu
Plus Minus
„Trojka” Izabeli Morskiej. Tożsamość i groza w cieniu Rosji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego