19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 18.07.2015 07:51 Publikacja: 17.07.2015 01:12
Grafitti na lizbońskiej ulicy. Premier Pedro Coelho i szef dyplomacji Paulo Portas zatańczą jak Angela Merkel zagra
Foto: AFP
Dwa lata temu Hans-Joachim Fuchtel, niemiecki minister pracy, został wysłany przez swoją szefową do Grecji, gdzie miał pomóc w restrukturyzacji samorządu terytorialnego. Fuchtel zorientował się dość szybko, że trzech Greków wykonuje pracę, z którą w Niemczech radzi sobie jedna osoba. Zalecił więc zwolnienie kilku tysięcy lokalnych urzędników. Reakcja Greków? Ustawili się pod niemieckim konsulatem i krzyczeli: Zlinczować nazistów!
Magazyn „Le Monde Diplomatique" opisał tę historię jako przykład narastającej wśród mieszkańców południa Europy germanofobii. Ale czy południowcy są rzeczywiście antyniemieccy? Według prof. Viriato Soromenho-Marquesa z Uniwersytetu w Lizbonie, w Portugalii, w Hiszpanii czy w Grecji nie istnieje coś takiego jak antyniemiecka moda albo wrogość, przez którą tysiące Niemców kupujących na starość domy w Alentejo, Andaluzji czy na greckich wyspach mogłyby się poczuć zagrożone. Niechęć wśród południowców wywołują za to konkretni niemieccy politycy, tacy jak Angela Merkel czy choćby minister finansów Wolfgang Schauble. Na Iberów Schauble działa jak płachta na byka. Lewicujące portugalskie i hiszpańskie portale podejrzewają go nawet o perwersyjną przyjemność w upokarzaniu ubogiego Południa i o osładzanie sobie w ten sposób życiowej porażki: nigdy nie udało mu się dotrzeć na sam szczyt niemieckiej polityki.
Rozpoczęte właśnie polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej nakłada się na kampanię przed wyborami prezydenckimi. Czy deklaracje Donalda Tuska w sprawach imigracji, kosztów polityki energetycznej czy Zielonego Ładu to zapowiedź rzeczywistej zmiany kursu, czy tylko wyborcze sztuczki?
Co by się najlepiej nadawało na polskie słowo dziesięciolecia – „polaryzacja”, „postprawda” czy może „wybory”? I dlaczego w tym roku plebiscyty zwyciężały „koalicja”, „sztuczna inteligencja”, „stołówka” i „sigma”?
Nienawiść jest dziś wszędzie. Politycy coraz częściej dzięki niej wygrywają, nie licząc się z ceną, jaką płacą za to społeczeństwa – mówi wybitny dokumentalista Gianfranco Rosi.
A myślę sobie czasem, że jeszcze mógłbym napisać kilka opowiadań, których kiedyś nie napisałem. W zeszycie mam szkic powieści – drugiej części „Domu pod Lutnią”. W ostatnich latach nie potrafiłem się zmobilizować, aby to napisać. Teraz żałuję, bo obecnie podjęcie takiego wyzwania przekracza moje możliwości.
Co łączy łotewską laborantkę w ośrodku badawczym pod Moskwą, partyzantki z Petersburga tańczące queer tango na przekór wielkiej Rosji oraz słoweńskie wcielenie Marii Janion romansującej z młodszą o kilkadziesiąt lat kobietą? Odpowiedź przynosi „Trojka” Izabeli Morskiej.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych osłabiły dolara i pomogły notowaniom złotego.
Rynek kryptoaktywów doczekał się w końcu racjonalnych ram prawnych – podkreśla w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” dr Adrian Rycerski z Uniwersytetu SWPS.
Nowy gmach ambasady RP w Berlinie został ukończony. Jego uroczyste otwarcie nastąpi 17 stycznia 2025 roku. Monumentalny obiekt stoi przy reprezentacyjnej berlińskiej alei Unter den Linden.
Niemcy mogą być jedną z największych ofiar ceł USA, które zapowiedział Donald Trump – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.
Czy Komisja Europejska pójdzie w ślady Joe Bidena i w końcu celnie i mocno uderzy w interesy Kremla? To może się wydarzyć w ramach 16. pakietu antyrosyjskich sankcji. Na stole jest zakaz importu LNG i aluminium. Znacząco zasilają one wojnę Putina.
PKB Niemiec spadł w 2024 roku o 0,2 proc. – wynika ze wstępnego szacunku niemieckiego urzędu statystycznego Destatis.
Nawet jeśli o danej regulacji czy dokumencie wypowiedziały się już dziesiątki prawników, niekoniecznie wszystko musi być jasne i oczywiste.
Złoty o poranku notował niewielkie zmiany. Rynki żyją dzisiaj odczytami dotyczącymi inflacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas