„Linia na piasku. Konflikt, który ukształtował Bliski Wschód”: Bliskowschodnie rachunki do wyrównania

Sponsorowanie Żydów w Palestynie przez Wielką Brytanię oraz faworyzowanie chrześcijan w Libanie przez Francję stanowiło rodzaj polityki, która miała na celu wzmocnienie ich pozycji w regionie poprzez zdobycie wdzięczności ze strony obu mniejszości.

Publikacja: 18.10.2024 15:28

Francja i Wielka Brytania silnie zantagonizowały, z nieodwracalnymi konsekwencjami, w przeważającym

Francja i Wielka Brytania silnie zantagonizowały, z nieodwracalnymi konsekwencjami, w przeważającym stopniu muzułmańską populację tego regionu. Na zdjęciu: przedstawiciele lokalnych plemion i brytyjscy żołnierze na wspólnym lunchu na posterunku kawalerii w Tel-el-Meleiha, 30 km na północ od Beer-Szeby, styczeń 1940 r.

Foto: HUM Images/Universal Images Group via Getty Images

Kiedy późną porą 6 listopada 1949 r. do drzwi W.F. Stirlinga zapukało trzech Arabów, którzy zażądali rozmowy, gospodarz nie miał zbyt wielkiej ochoty na spotkanie. Był niedzielny wieczór, wizyta niespodziewana, a Stirling z żoną Marygold gościli właśnie dwie osoby.

69-letni pułkownik Stirling, były oficer łącznikowy w syryjskim rządzie, a obecnie korespondent „The Times” w Damaszku, powinien był zaufać instynktowi. Miał jednak tendencję do życia ponad stan i wiecznie brakowało mu pieniędzy. Nie mógł sobie pozwolić, aby sensacyjny temat przeszedł mu koło nosa, ponieważ „The Times” zwolnił jego poprzednika za brak dobrych historii. Z osobistego doświadczenia, sięgającego 30 lat wstecz, do euforycznego październikowego dnia, kiedy razem z Lawrence’em z Arabii dotarli do Damaszku, wiedział, jak nieprzewidywalna potrafi być Syria.

Pozostało 95% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Justyna Najbar-Miller: Szamanka koi narodową traumę
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Plus Minus
Kobiety pod presją, mężczyźni pod wpływem
Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Co połączy Polaków tak, jak pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce?
Plus Minus
Samobójcy, mordercy, dezerterzy
Plus Minus
Wybuch 500 rakiet w jednej chwili
Plus Minus
Jak Michael Jordan nie został baseballistą