Od białych do czerwonych

Życiorys jednego z najbardziej znanych polskich ekonomistów Aleksego Wakara to historia pełna zwrotów akcji. 75 lat temu dawny kontrrewolucjonista, zapewne szukając uwiarygodnienia w oczach komunistów, zaapelował o przekształcenie SGH w uczelnię socjalistyczną. Ale przeszłość się o niego upomniała.

Publikacja: 11.10.2024 17:00

Od białych do czerwonych

Foto: mat.pras.

Białogwardzista, ekonomista, w czasie okupacji współorganizator konspiracyjnego szkolnictwa wyższego, po wojnie członek PPR i PZPR. Wytrawny badacz socjalistycznej gospodarki… Przyszły profesor ekonomii przyszedł na świat w nadwołżańskiej Samarze w 1898 r. Ziemiańska rodzina Wakarów w XVIII w. miała majątek w okolicach Mohylewa. Po I rozbiorze Rzeczypospolitej tereny te stały się częścią Imperium Rosyjskiego. W końcu XVIII w. pradziadek Aleksego – także Aleksy – wstąpił do rosyjskiego wojska, robiąc tam oficerską karierę. Jego syn Modest był rosyjskim generałem, przez pewien czas także opiekunem młodego Piotra Czajkowskiego, a wnuk Anatol – ojciec Aleksego – prawnikiem. Pracował m.in. w petersburskim Ministerstwie Sprawiedliwości, a później na prowincji.

Pozostało 96% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Vincent V. Severski: Notatki na marginesie Eco
Plus Minus
Dlaczego reprezentacja Portugalii jest zakładnikiem Cristiano Ronaldo
Plus Minus
„Oszustwo”: Tak, żeby wszystkim się podobało
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Fotel dla pani Eli
Plus Minus
„Projekt A.R.T. Na ratunek arcydziełom”: Sztuka pomagania
Plus Minus
Jan Maciejewski: Strategiczne przepływy