Historia Polskich Nagrań rozpoczyna się jeszcze przed II wojną światową. Wówczas wśród przedstawicielstw zachodnich koncernów muzycznych w Polsce funkcjonował pochodzący z Niemiec Odeon. Po wojnie, na mocy kolejnych dekretów, majątek firmy przeszedł na własność państwa. Wydawnictwo działało pod tą marką do 1948 roku, a zmienione logo jeszcze przez kolejnych kilka lat nawiązywało do poprzednika. Wkrótce jednak charakterystyczną grafiką stał się wizerunek koguta wraz z podpisem „Muza”. Przedsiębiorstwo państwowe Polskie Nagrania otrzymało swoją nazwę 30 czerwca 1955 roku.
Przez większą część swojej historii PN posiadały monopol wydawniczy w Polsce. Ale tuż po wojnie istniały jeszcze prywatne wydawnictwa. Właścicielem jednego z nich był Mieczysław Fogg. Wydawnictwo służyć miało przede wszystkim produkcji i dystrybucji własnych utworów. Prowadzenie prywatnej wytwórni muzycznej w nowych realiach było oczywiście niemożliwe i po nagraniu około 100 utworów w 1951 roku zakończyła ona swoją działalność. Podobny los spotkał inne prywatne inicjatywy. Monopol wydawniczy oznaczał, że niemal wszystkie utwory będące w legalnym obiegu w czasach PRL (szczególnie do lat 80.) składały się na katalog blisko 40 tys. utworów zgromadzonych przez dziesięciolecia działalności Polskich Nagrań.
Czytaj więcej
Od pewnego momentu granie „Czerwonych maków na Monte Cassino” wiązało się z odprowadzaniem tantiem do... Niemiec. Jak do tego doszło?
Pieśni dla nowej władzy
Początkowy repertuar to przede wszystkim muzyka popularna i ludowa. Szczególnie ten drugi gatunek wkrótce stał się oczkiem w głowie nowej władzy. Pozwoliło to na rejestrację nagrań takich zespołów, jak Mazowsze czy Śląsk. Stąd też charakterystyczne „kogucie” logo, które miało nawiązywać do ludowego repertuaru.
Pierwsza połowa lat 50., wraz z deklaracją socrealizmu, to wysyp pieśni masowych opartych na wzorcach radzieckich. „Czym jest sowiecka władza”, „O chłopach średniakach” czy nagrania fragmentów „Akademii ku czci” na 70-lecie urodzin Stalina, to tylko przykład zasobów z tego czasu.