Kryminały, ale wartościowe

Kiedy ostatnio wypuściłem się z synem do Olsztyna, słuchaliśmy sobie polskiego rapu. I bardzo mi się ten gatunek spodobał. Ujęli mnie zwłaszcza Chivas i Małpa.

Publikacja: 02.08.2024 17:00

Kryminały, ale wartościowe

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Przeczytałem sporo dobrych książek, ale niewątpliwie najlepsze wrażenie zrobiła na mnie ostatnio powieść Julii Łapińskiej pt. „Czarny portret”. W 2023 roku autorka otrzymała nagrodę Kryminalny Debiut Roku podczas festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny w Toruniu za „Czerwone jezioro”. To była pierwsza część serii kryminalnej z Ingą Rojczyk i fotoreporterem Kubą Krallem. „Czarny portret” to trzeci tom tego fenomenalnego cyklu, opowiadający o losach ośrodka Lebensborn, a więc „źródła życia”, w którym Niemki w okresie II wojny światowej rodziły dzieci czystej krwi, nowych wyznawców Hitlera. Powieść łączy w sobie wątki historyczne i współczesne, ale co najważniejsze: jest napisana znakomitym językiem. Polecam gorąco, bo rzadko czyta się tak dobre i tak wartościowe kryminały.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Piotr Zaremba: Granice sąsiedzkiej cierpliwości
Plus Minus
Nie dać się zagłodzić
Plus Minus
„The Boys”: Make America Great Again
Plus Minus
Jan Maciejewski: Gospodarowanie klęską
Plus Minus
„Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta”: Indie tropami książki
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.