Dekryminalizacja aborcji, podwyżki dla budżetówki, zmiana systemu podatkowego. Co wkurzy nową koalicję

Ciągła zmiana na trzecim miejscu pokazuje nam, że część ludzi testuje co kadencję nowe rozwiązania. Nie są zwolennikami modelu dwupartyjnego PO–PiS, głosują zatem na tego trzeciego - mówi Bartosz Rydliński, politolog z UKSW, współzałożyciel Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.

Publikacja: 27.10.2023 17:00

nmateriały prasowe

nmateriały prasowe

Foto: Marcin Zeglinski +48 790 415 015

Plus Minus: Co nam mówią wyniki tegorocznych wyborów parlamentarnych o polskim społeczeństwie? Czy Polska się zmieniła przez ostatnie osiem lat rządów PiS?

Mam przewrotną tezę, że Polska się bardzo mało zmieniła. I to nie tylko przez osiem lat rządów PiS, ale w ogóle. Większość Polek i Polaków od lat głosuje za środkiem, za umiarem, za zgodą. Przed wyborami organizacja More in Common przeprowadziła badania na temat grup wyborców w Polsce. Autorzy wyodrębnili siedem grup – postępowi zapaleńcy, pasywni liberałowie, zawiedzeni samotnicy, spełnieni lokaliści, dumni patrioci, oddani tradycjonaliści i niezaangażowani normalsi. I właśnie ta ostatnia grupa jest największa, bo 30-procentowa. Ci ludzie mało interesują się polityką, ważne jest dla nich, żeby był spokój i zgoda, żeby starczało im do pierwszego. Nie zwracają uwagi na kampanię, tylko podejmują decyzję zgodnie z zasadą „co mi się będzie bardziej opłacało”. I to właśnie oni doszli np. do wniosku, że spór z Unią Europejską trochę zaczyna im doskwierać.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
Artysta wśród kwitnących żonkili
Plus Minus
Dziady pisane krwią
Plus Minus
„Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice”: Skandynawskie historie rodzinne
Plus Minus
„PGA Tour 2K25”: Trafić do dołka, nie wychodząc z domu
Plus Minus
„Niespokojne pokolenie”: Dzieciństwo z telefonem