Aktualizacja: 16.02.2025 16:09 Publikacja: 04.08.2023 17:00
Fryer’s Cove Grenache Cinsault 2022, Bamboes Bay Sauvignon Blanc 2022 , Bamboes Bay Hollebaksstrandfontein Sauvignon Blanc 2022
Foto: mat.pras.
Rzecz dzieje się w Południowej Afryce, nad Atlantykiem, w połowie drogi między Kapsztadem a Namibią. Szwagier, a w zasadzie przyszły szwagier Jana, studiujący wówczas winiarstwo, zaczął opowiadać o najnowszej modzie na wina z chłodnego klimatu. Młodego Jana – Afrykanerzy też tak mają na imię – to zafascynowało, wybrał identyczne studia, i dalejże przekonywać ojca farmera, że trzeba się zająć winem.
Łatwo powiedzieć, ale choć to tylko 100 kilometrów od żyznego Swartlandu, to klimat zupełnie inny. Nie pada. Średnie opady w Polsce wynoszą od 350 do 900 milimetrów rocznie, w Burgundii, ojczyźnie kultowych win – 750 milimetrów, a w Doringbaai to 45 milimetrów, obok jest niewiele więcej. A jakby tego było mało, to pada wyłącznie zimą, czyli w czasie dla winorośli martwym. Inny powiedziałby: z naturą nie wygrasz. Ale nie Jan Van Zyl, który zaczął swą winnicę nawadniać. I ma 10 hektarów nad samiutkim oceanem. Od plaży oddziela go droga, do brzegu ma raptem 100, 200 metrów, a winnicę ulokował na terenie starej latarni morskiej. No już bliżej oceanu się nie da. Fryer’s Cove ma trzy linie swych win. Najtańsza to Doring Bay – bardzo przyjazne, codzienne, zwłaszcza Pinot Noir Rose 2022, o pięknym wcale nie landrynkowym bukiecie. Grona do tych win kupują od innych farmerów, co jest stałą praktyką w RPA. Podobnie z drugą linią – Fryer’s Cove, choć to oczko wyżej (najlepszy wydał mi się Grenache Cinsault 2022), ale wciąż to nie są te wina znad samiutkiego oceanu. Te powstają pod marką Bamboes Bay i już wkrótce dołączy do nich pinot noir, jednak flagowe pozostanie i tak sauvignon blanc.
W kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” temat niezwykle ważny – wolność słowa, czyli podstawa demokracji. Potwierdzenie tego, że nasz głos, nasze wypowiedzi mają znaczenie i mogą zmienić rzeczywistość społeczną.
Książka „Przy stoliku w Czytelniku” wywołuje nostalgię za czasami, kiedy jeszcze było trochę bardziej wytwornie, chociaż pod uciskiem. Zanikła dziś sztuka konwersacji, no i artyści już nie tacy.
W dzisiejszym świecie poczucie istnienia wartości ma szczególne znaczenie. A to właśnie daje lektura książki „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”.
Tak jak Bośnia ma swoją najbardziej literacką rzekę Drinę, opiewaną przez noblistę Ivona Andricia, tak i my w Polsce mamy nasz najbardziej literacki ze wszystkich cieków – Bug. Książki o nim powstają i zdaje się, że wciąż powstawać będą. Są świeże przykłady.
Piekło to świat bez przyjaźni, przyszłości i nadziei – mówi Adam Zagajewski w swoich ostatnich wierszach.
Rząd chce zwiększyć środki z budżetu na repatriację. I znieść limity. To ważne, bo Polacy z Azji chcą wracać nad Wisłę. Są tu potrzebni. Zwłaszcza dziś.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
„Czy Pani/Pana zdaniem rząd Donalda Tuska jest w stanie poprawić sytuację gospodarczą Polski?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Walentynki u singli, w parach i u rodziców bardzo małych dzieci wyglądają skrajnie odmiennie. Życie przechodzi od wręczania róż po zabawę brokatowym klejem na bal w przedszkolu. Ale oprócz świętowania miłości, trzeba jeszcze o nią dbać. A kto to umie?
Policjantowi, który zostawił zatrzymanego pod opieką żołnierza WOT, przybranego do policyjnego patrolu, grozi dyscyplinarka. Żołnierz nie ma bowiem w patrolu takich samych uprawnień jak funkcjonariusz.
Trybunał w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka poprzez zwolnienie homoseksualnego nauczyciela, który prowadził bloga zawierającego m.in. treści erotyczne. Trzech z siedmiu sędziów złożyło jednak zdanie odrębne.
Książka „Przy stoliku w Czytelniku” wywołuje nostalgię za czasami, kiedy jeszcze było trochę bardziej wytwornie, chociaż pod uciskiem. Zanikła dziś sztuka konwersacji, no i artyści już nie tacy.
W dzisiejszym świecie poczucie istnienia wartości ma szczególne znaczenie. A to właśnie daje lektura książki „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas