„Życie i śmierć. Wielka księga pytań”: W kucki zdrowiej niż na krześle

Może i tytuł „Życie i śmierć. Wielka księga pytań” brzmi pompatycznie, ale zawartość tej popularnonaukowej książki już taka nie jest.

Publikacja: 21.07.2023 17:00

„Życie i śmierć. Wielka księga pytań”, Juan Luis Arsuaga, Juan Jose Millas, przeł. Ewa Ratyjczyk, wy

„Życie i śmierć. Wielka księga pytań”, Juan Luis Arsuaga, Juan Jose Millas, przeł. Ewa Ratyjczyk, wyd. Znak

Foto: mat.pras.

Książka ma dwóch autorów: Juana Luisa Arsuagę, biologa, paleontologa i równocześnie dyrektora Muzeum Ewolucji Człowieka w hiszpańskim Burgos, oraz Juana Jose Millasa, pisarza i dziennikarza. To właśnie ten drugi zaproponował Arsuadze, który wydał mu się „mówcą nieprzeciętnym, błyskotliwym, świetnym”, by połączyli siły i opowiedzieli o fenomenie życia.

Formalnie książka składa się z „Życia” oraz „Śmierci”, które w Hiszpanii ukazały się zrazu osobno i dodajmy, że dla przygotowania samej pierwszej części odbywali rozmowy ponad rok. Bazą wypadową był Madryt, gdzie obaj mieszkają. Dyskursy toczyli w różnych okolicznościach i otoczeniu, m.in. na placu zabaw i w sklepie z zabawkami, przed budynkiem MSZ, w muzeum Prado, na cmentarzu, a także w jaskini z malowidłami naskalnymi w Asturii sprzed 14 tys. lat. Uzasadniają to tym, że prehistoria znajduje się nie tylko na stanowiskach archeologicznych, ale wszędzie wokół.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Trwa powódź. A gdzie jest prezydent Andrzej Duda?
Plus Minus
Liga mistrzów zarabiania
Plus Minus
Jack Lohman: W muzeum modlono się przed ołtarzem
Plus Minus
Irena Lasota: Nokaut koni
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Plus Minus
Mariusz Cieślik: Wszyscy jesteśmy wyjątkowi