Aktualizacja: 08.11.2024 02:00 Publikacja: 06.01.2023 08:13
Obeznani jesteśmy z prozą m.in. Pétera Nádasa, Ádáma Bodora, o Sándorze Máraiu nie wspominając. Tym razem za sprawą wydawnictwa Próby dostajemy książkę Béli Hamvasa pt. „Księga gaju laurowego i inne eseje”.
To proza wybitna, świadcząca o niebywałej erudycji autora i ogromnym talencie lirycznym. To książka o gigancie ducha, dla którego powołaniem była kontemplacja i pogłębianie własnej wrażliwości. Hamvas jak mało kto potrafi przyglądać się rzeczywistości i doświadczać jej metamorfoz, przepychu, piękna. Udziela mu się aura rzeczy, o których pisze, ma niezbywalny talent widzenia, które rozszczelnia dotychczasowy porządek.
Zwycięstwo Donalda Trumpa uświadamia nam dwie kwestie. Po pierwsze, laicyzacja, która jest faktem, wpływa na politykę, ale, po drugie, wcale nie rozstrzyga sporów cywilizacyjnych.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Ameryka chce oczyszczającego deszczu. Pragnie go jak nigdy.
Jak pandemia Covid-19 odcisnęła się w literaturze? Odpowiedzi udziela „Jak wysoko zajdziemy w ciemnościach” Sequoi Nagamatsu.
Polski „Puppet House” nie tylko w Halloween napędzi graczom strachu!
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Samotne życie nie zawsze jest doświadczeniem złym – przekonują autorki książki „Epidemia samotności”.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
W najnowszym odcinku podcastu „Komisja Kultury” Marcin Kube rozmawia z Darią Chibner o tegorocznej Literackiej Nagrodzie Nobla
Nawet jeśli Polacy nieczęsto sięgają po opowiadania, to i tak regularnie dostają mnóstwo nowelistyki, w której mogą przebierać. Choćby dwa nowe tomy z serii „Wschodni Express” – Piret Raud z Estonii i Herkusa Kunčiusa z Litwy, obydwa na wskroś oryginalne.
Na felietonowym bezrybiu pokazał się autor, który do tej formy zabrał się w tzw. kwiecie wieku, czyli na starość.
Brytyjski psychofarmakolog tłumaczy, co dzieje się z naszym organizmem, gdy pijemy alkohol.
„Lagrange” Istvana Vizvary’ego to bez dyskusji najlepsza rzecz SF z tego, co się pisze ostatnio w Polsce.
„Historia sztuki bez mężczyzn” Katy Hessel to przemyślane kompendium wiedzy dla ciekawych sztuki błąkającej się dotąd po marginesach.
„Księżniczka Diuny” ma słabości świadczące o schyłku procederu dopisywania prequeli Herbertowi.
Generacja Z przyzwyczaiła ekspertów i analityków do tego, że chętnie daje się przekonać do nowych trendów, ale równie chętnie porzuca je, by znaleźć sobie nowe zajęcie. Czy powrót do czytania książek stanie się czymś więcej niż chwilowym zjawiskiem?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas