Roszkowski, Czarnek i podręcznik, który manipuluje przeszłością

W podręczniku do nowego przedmiotu historia i teraźniejszość nie ma ani słowa o Lechu Wałęsie czy Tadeuszu Mazowieckim. Mimo to znalazły się w nim noty o Lechu Kaczyńskim i Antonim Macierewiczu. A sama książka przypomina bardziej zideologizowany esej, zbieżny z przekazem Zjednoczonej Prawicy, niż podręcznik dla dzieci. Dla niektórych zdających maturę obowiązkowy do przyswojenia.

Publikacja: 24.06.2022 07:00

Przemysław Czarnek, Wojciech Roszkowski

Przemysław Czarnek, Wojciech Roszkowski

Foto: PAP/Paweł Supernak

Historia i teraźniejszość (HiT) to nowy przedmiot wchodzący od września do szkół. W zasadzie ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie (WoS). Dedykowany mu podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, obejmujący lata 1945–79, ma stworzyć „nowego człowieka”. Uczeń z pierwszej klasy szkoły średniej ma być świadomy, kto mu, a także narodowi polskiemu zagraża, kto przeciwko niemu spiskuje, a jakie idee deprawują naród.

HiT to odpowiedź na wniosek, który po ostatnich wyborach prezydenckich przedstawił Ryszard Terlecki. „Przeprowadziliśmy bardzo ciężką, trudną, skomplikowaną reformę organizacyjną szkolnictwa, edukacji, ale zatrzymaliśmy się w pół kroku, nie przeprowadziliśmy reformy programowej. To jest jeden z tych elementów, które będą się na nas mściły” – mówił dwa lata temu w TVN 24. „Mądrzejsi ludzie, bardziej zorientowani w rzeczywistości politycznej, historycznej, bardziej przywiązani do pewnych tradycji i bardziej utożsamiający się z tą tradycją z pewnością będą głosować na PiS” – tłumaczył jej cele. Trzy miesiące później tekę ministra edukacji objął Przemysław Czarnek, pomysłodawca nowego przedmiotu w szkole. – Jesteśmy gotowi, by odzyskiwać pokolenia nieświadomych młodych Polaków. Dlatego uczniowie od pierwszej klasy szkół ponadpodstawowych dostaną nowy przedmiot, który będzie nazywał się historia i teraźniejszość – mówił rok później w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” szef MEiN.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce