Aktualizacja: 12.05.2022 19:02 Publikacja: 13.05.2022 17:00
Foto: Materiał Fundacji Moniki Pyrek
Kiedyś nie wyobrażałam sobie, aby pojechać na zgrupowanie bez walizki książek, którymi później wymieniałam się z kolegami i koleżankami. Teraz życie potoczyło się tak, że więcej jest w nim książek dla dzieci. Mimo wszystko staram się, aby w literaturze, którą wybieram, zawsze przewijał się wątek sportowy.
Bardzo spodobał mi się wywiad rzeka z Włodzimierzem Szaranowiczem, który napisał razem ze swoją córką Martą Szaranowicz-Kusz, pt. „Włodzimierz Szaranowicz. Życie z pasją". Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Bardzo często wracam do książki „Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk". To pozycja dla osób, które pochopnie wyrażają opinie na temat sportowców. To opowieść o życiu pod ogromną presją, która może doprowadzić do tragedii. Są to jego zapiski wydane już po śmierci, które do dzisiaj mogą wywołać dreszcze. Polecam również „Open. Autobiografia tenisisty" Andre Agassiego. Myślę, że to obowiązkowa pozycja dla każdego fana sportu, ale i nie tylko. Aktualnie czytam „Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach". To opowieść o naszych rodakach na igrzyskach olimpijskich. Autor Daniel Lis w bardzo przystępny sposób opowiedział o losach sportowców, których znamy czasem tylko ze statystyk rekordów. Autor przybliża nam ich historie. Bardzo ciekawa jest również seria dla dzieci „Little People. Big Dreams" opowiadająca o znanych postaciach z różnych dziedzin.
W kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” temat niezwykle ważny – wolność słowa, czyli podstawa demokracji. Potwierdzenie tego, że nasz głos, nasze wypowiedzi mają znaczenie i mogą zmienić rzeczywistość społeczną.
Książka „Przy stoliku w Czytelniku” wywołuje nostalgię za czasami, kiedy jeszcze było trochę bardziej wytwornie, chociaż pod uciskiem. Zanikła dziś sztuka konwersacji, no i artyści już nie tacy.
W dzisiejszym świecie poczucie istnienia wartości ma szczególne znaczenie. A to właśnie daje lektura książki „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”.
Tak jak Bośnia ma swoją najbardziej literacką rzekę Drinę, opiewaną przez noblistę Ivona Andricia, tak i my w Polsce mamy nasz najbardziej literacki ze wszystkich cieków – Bug. Książki o nim powstają i zdaje się, że wciąż powstawać będą. Są świeże przykłady.
Piekło to świat bez przyjaźni, przyszłości i nadziei – mówi Adam Zagajewski w swoich ostatnich wierszach.
Rząd chce zwiększyć środki z budżetu na repatriację. I znieść limity. To ważne, bo Polacy z Azji chcą wracać nad Wisłę. Są tu potrzebni. Zwłaszcza dziś.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
„Czy Pani/Pana zdaniem rząd Donalda Tuska jest w stanie poprawić sytuację gospodarczą Polski?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Walentynki u singli, w parach i u rodziców bardzo małych dzieci wyglądają skrajnie odmiennie. Życie przechodzi od wręczania róż po zabawę brokatowym klejem na bal w przedszkolu. Ale oprócz świętowania miłości, trzeba jeszcze o nią dbać. A kto to umie?
Czeka nas tydzień wielkich premier. Już 17 lutego Max/HBO zaprezentuje trzeci sezon „Białego Lotosu”, zaś 20 lutego Netflix pokaże polityczny thriller „Dzień zero” z Robertem de Niro.
Policjantowi, który zostawił zatrzymanego pod opieką żołnierza WOT, przybranego do policyjnego patrolu, grozi dyscyplinarka. Żołnierz nie ma bowiem w patrolu takich samych uprawnień jak funkcjonariusz.
„Dopóki istnieje Federacja Rosyjska w takim formacie, w jakim ona istnieje, to nie będzie pokoju. Będzie zawieszenie broni, zgniły pokój, który potrwa trzy-cztery lata, pięć maksymalnie. A kiedy Rosjanie odnowią swoje siły, zaatakują znowu” – o wojnie w Ukrainie mówi Aldona Hartwińska, reporterka i wolontariuszka, autorka książki „Ani kroku w tył. Za nami tylko śmierć”.
Gwiazdą gali otwarcia festiwalu była uhonorowana za całokształt twórczości Tilda Swinton. W piątek aktorka spotkała się z dziennikarzami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas