Państwo z betonu

O problemach związanych z polską przestrzenią, jej niewłaściwym zagospodarowaniem, inercją władz publicznych powiedziano już dużo. Zazwyczaj jest to sucha, specjalistyczna dyskusja. Rzadko publikacje naukowe potrafią zainteresować szersze grono odbiorców. Są oczywiście wyjątki (np. świetnie napisana książka prof. Agaty Twardoch o polityce mieszkaniowej), niemniej ważne wydaje się popularyzowanie wskazanego przekazu. Bardzo udaną próbą tego ostatniego jest „Betonoza" z podtytułem „Jak się niszczy polskie miasta" Jana Mencwela.

Publikacja: 29.01.2021 18:00

Państwo z betonu

Foto: materiały prasowe

Przewodni, tytułowy temat, czyli „betonoza", to zmora wielu dużych i małych miast. Autor bardzo klarownie obrazuje brak wizji i pogłębionej refleksji wielu władz gminnych. Sprowadza się on do tego, by kosztem cennych walorów środowiskowo-przyrodniczych terenu zrealizować inwestycję opartą na „betonie": brzydką i niefunkcjonalną. Zresztą jest to wyraz szerszej tendencji. Tej samej, w ramach której na podstawie pamiętnej ustawy właściwie bez racjonalnego powodu wycięto ogrom drzew.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI Act. Jak przygotować się na zmiany?
Plus Minus
„Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie. Nowy świat na Marsie”: Mars równa się wolność
Plus Minus
„Abalone Go”: Kulki w wersji sumo
Plus Minus
„Krople”: Fabuła ograniczona do minimum
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Viva Tu”: Pogoda w czterech językach