Miasta (nie)doskonałe

Klucz do zrozumienia kultury danego kraju można odnaleźć w jego metropoliach. To one często są poligonami doświadczalnymi, w których ścierają się urbanistyczne idee, ambicje i marzenia. O utopijnych praktykach sowieckiej urbanizacji Syberii pisze Kinga Nędza-Sikoniowska w książce „Nowoczesne. O syberyjskich miastach okresu radzieckiego – przypadek Nowokuźniecka i Magnitogorska".

Publikacja: 21.01.2022 17:00

Miasta (nie)doskonałe

Foto: materiały prasowe

Oba miasta były budowane zupełnie od podstaw w latach 20. XX wieku obok kombinatów hutniczych. Szły ramię w ramię, podejmując „socjalistyczną" rywalizację w szybkości wznoszenia huty czy kreowania miejskich przestrzeni. Syberię postrzegano jako nowy początek, kraj przyszłości i nieograniczonego potencjału. Zachodni architekci wyruszali do ZSRR pełni ideałów, ale i nadziei na lepsze życie. Jednak w zderzeniu z komunistycznym systemem władzy, opartym na hierarchii i terrorze, po pewnym czasie po prostu rezygnowali za „porozumieniem stron". Budowy realizowane pod osobistym nadzorem Stalina miały być świadectwem słuszności obranego kierunku. „W naszym kraju, w kraju zdumiewającego bolszewickiego tempa, duże miasta powstają nieraz szybciej niż nowe geograficzne mapy" – pisano w popularnej książce dla dzieci z 1938 r.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu