Aktualizacja: 10.11.2021 21:47 Publikacja: 12.11.2021 16:00
Janusz Drzewucki
Foto: EAST NEWS, Michał Woźniak
W październiku minęła setna rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Z tej okazji wybrałem się do Gliwic, gdzie autor mieszkał w latach 1949–1968 i obejrzałem w Teatrze Miejskim spektakl pt. „Kartoteka" w reżyserii Pawła Szkotaka. Dawno nie widziałem przedstawienia z fantastyczną scenografią, oryginalnymi kostiumami i rewelacyjną grą aktorów. Bardzo dobrze dobrano też muzykę, poza tym Szkotak świetnie buduje tylną projekcję, czyli coś, co pojawia się w głębi sceny. A dzień przed setnymi urodzinami Różewicza wybrałem się do Teatru Wielkiego w Warszawie na wernisaż wystawy „Różewicz i obrazy". W pięknym katalogu znajdziemy reprodukcje dzieł malarzy, z którymi poeta się przyjaźnił i których cenił, np. Andrzeja Wróblewskiego i Jerzego Nowosielskiego. Będąc cały czas w temacie Różewicza, przeczytałem opublikowany właśnie jego tom „Wiersze odzyskane". Są to wiersze z czasopism, które nigdy wcześniej nie zostały przez autora wydrukowane w tomikach. Kończąc ten wątek, chciałbym polecić jeszcze nr 10 miesięcznika „Odra". Tam znajdziemy cały blok poświęcony Różewiczowi.
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Głośne „Imperium mrówek” Bernarda Werbera doczekało się wersji komputerowej!
100 lat po Noblu za powieść „Chłopi” zainteresowanie utworem nie słabnie.
Sean Carroll zamierza przedstawić kluczowe działy fizyki i pozyskać dla niej „czytelników bez przygotowania”. Czy mu się to udaje?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Horrorowa logika staje w „Nieumarłych” na głowie, kiedy martwi wracają do żywych. Grozę zastępuje w nich bowiem żałoba.
„Chłopki” Sulimy i Piaseckiego o m.in. skomplikowanych relacjach polsko-ukraińskich to świetny komentarz do wpisów Leszka Millera na platformie X o Ukraińcach. Rzecz dzieje się w firmie o tradycjach z 1672 i Wołynia. Dwa lata później niż w serialu „1670".
W muzyczno-teatralnej „Pasji według św. Marka” Pawła Mykietyna w roli Poncjusza Piłata wystąpi Magdalena Cielecka. Inscenizowany koncert odbędzie się 21 listopada w Warszawie.
„To dla Pani ta cisza” uznana przez noblistę Mario Vargasa Llosę za ostatnią jego powieść łączy wątek sławy, talentu i miłości z utopią o zasypaniu narodowych podziałów.
Kiczowatym „Faustem” w Narodowym Wojciech Faruga jako reżyser otworzył swoją dyrekcję w Dramatycznym w Warszawie.
100 lat po Noblu za powieść „Chłopi” zainteresowanie utworem nie słabnie.
Sean Carroll zamierza przedstawić kluczowe działy fizyki i pozyskać dla niej „czytelników bez przygotowania”. Czy mu się to udaje?
„Substancja” daje do myślenia, jak każda okrutna baśń.
Dostojewski zawiera w sobie rosyjski paradoks – zarówno wielką kulturę, jak i łatwość zachwytu nad wrażliwą duszą szalonego zbrodniarza z siekierą i relatywizowania zła dokonywanego w imię sprawy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas