Adam Rutherford. „Tak samo inni. Dlaczego rasizm jest bez sensu” - fragment

Kiedy patrzy się na wyniki IQ na całym świecie i w różnych populacjach, obraz jest daleki od wyrazistości, ale pojawiają się pewne niezaprzeczalne różnice. Ważne jest zrozumienie naukowych uwarunkowań leżących u ich podstaw.

Publikacja: 22.10.2021 16:00

Adam Rutherford. „Tak samo inni. Dlaczego rasizm jest bez sensu” - fragment

Foto: stock.adobe.com

Jeśli chodzi o niektóre mierniki różnic funkcji poznawczych między tak zwanymi rasami, z liczb wyziera naga prawda – wśród zdobywców naukowej Nagrody Nobla są 144 osoby pochodzenia żydowskiego. Liczba zdobywców tego wyróżnienia wśród ludzi ciemnoskórych wynosi zero. Podobnie jak w sporcie, najwyższe osiągnięcia niekoniecznie odzwierciedlają cechy populacji, z której wywodzą się zwycięzcy. Mierząc możliwości poznawcze, zazwyczaj przyglądamy się jej przeciętnym przedstawicielom. W tym wypadku dane liczbowe są mniej pouczające; według niektórych badań przedstawiciele ciemnoskórych populacji na całym świecie nieco słabiej radzą sobie z testami ilorazu inteligencji (intelligence quotient, IQ) – według niektórych oszacowań różnica wynosi średnio od 10 do 15 punktów. Dziedziczenie inteligencji to prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny temat w całej nauce, a jeśli połączy się to z badaniami nad różnicami dzielącymi populacje, nad ewolucją oraz rasą, to mamy do czynienia z perspektywą rozpętania idealnej burzy. Jeśli używa się nauki do uzasadniania rasistowskiej opinii, zaobserwowane różnice wyników tych grup etnicznych w zadaniach sprawdzających funkcje poznawcze kończą rozmowę. Dla kogoś zainteresowanego nauką jako mechanizmem dążenia do prawdy stanowią one dopiero początek.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
Co można wyczytać z priorytetów prezydencji przygotowanych przez polski rząd? Niewiele
Plus Minus
Po co organizowane są plebiscyty na słowo roku? I jakie słowa wygrywały w innych krajach
Plus Minus
Gianfranco Rosi. Artysta, który wciąż ma nadzieję
Plus Minus
„Rozmowy o ludziach i pisaniu”. Dojmujące milczenie telefonu w domu
Plus Minus
„Trojka” Izabeli Morskiej. Tożsamość i groza w cieniu Rosji