Budowanie relacji z głowonogiem

Narratorem nagrodzonego Oscarem dokumentu Pippy Ehrlich i Jamesa Reeda jest wychowany na Przylądku Dobrej Nadziei w RPA Craig Foster. W dzieciństwie uwielbiał poznawać podwodny świat, później jednak ze względu na pracę porzucił hobby. Po latach, przytłoczony obowiązkami i depresją, postanowił wrócić do fascynującej pasji tropiciela „trójwymiarowego lasu", bo tak Foster nazywa ocean. Przynosi mu to ukojenie.

Publikacja: 21.05.2021 18:00

Budowanie relacji z głowonogiem

Foto: materiały prasowe

Pewnego dnia podczas nurkowania spotkał ośmiornicę – swoją przyszłą przyjaciółkę i nauczycielkę. Zdobycie zaufania głowonoga wymagało czasu, dlatego Foster zaznacza: „chcę być bardziej jak zwierzę. Instynktownie wiedziałem, żeby nie zakładać pianki. Jeśli chcesz zbliżyć się do takiego środowiska, znacznie pomaga brak barier między tobą a środowiskiem". Film powstawał ponad osiem lat, podczas których Craig nakręcił ponad 3000 godzin materiału.

„Czego nauczyła mnie ośmiornica" jest nie tylko filmem przyrodniczym, ale też – co pewnie niektórych zdziwi – zgłębiającym meandry ludzkiej duszy dramatem psychologicznym. Oglądamy historię rocznej (towarzyszy jej licznik dni) znajomości człowieka i ośmiornicy. Dzięki niej właśnie Foster zrozumiał, co jest istotne w jego życiu. Nauczył się wrażliwości i – jak wynika z filmu – doświadczenie to pozwoli mu zbudować lepszą relację z synem. Głównym przesłaniem dokumentu jest jednak tworzenie właściwych relacji z naturą. Wszystko to słuszne, lecz niestety film jest przesadnie sentymentalny i przepełnia go romantyczna idea zbliżenia człowieka ze światem przyrody. Pięknymi, ale też szybko nużącymi, podwodnymi ujęciami „lasu wodorostów" twórcy nie przekonają widzów do porozumienia międzygatunkowego, a całe to „budowanie relacji" z ośmiornicą wydaje się po prostu pretensjonalne. 

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta