Nie przegrał żadnej bitwy

Rocznica wojny obronnej 1939 roku wywołuje u Polaków skojarzenie: niezłomna walka zakończona sromotną klęską. W epoce PRL oficjalna propaganda podkreślała rozmiar porażki i obciążała winą elity II RP. Z kolei w pamięci narodu pozostał heroizm osamotnionych obrońców Westerplatte, Warszawy czy Helu, nieugiętość obrońcy Wizny kapitana Raginisa.

Publikacja: 30.08.2019 18:00

Stanisław Maczek, wówczas pułkownik, wśród oficerów w tatrzańskim Jurgowie, listopad 1938 r. Już za

Stanisław Maczek, wówczas pułkownik, wśród oficerów w tatrzańskim Jurgowie, listopad 1938 r. Już za niecały rok jego 10. Brygada Kawalerii zda egzamin w walce z Niemcami

Foto: NAC

A jednak wrzesień 1939 roku to nie tyko klęski. To również dobrze poprowadzona kontrofensywa nad Bzurą, powstrzymanie kolumny pancernej pod Mokrą, a wreszcie zasługująca na szerszą popularyzację historia 10. Brygady Kawalerii. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Muzeum Historii Polski chce przypomnieć postać dowódcy, który w całej swojej karierze nie przegrał ani jednej bitwy. We wrześniu 1939 roku dowodzona przez Stanisława Maczka – wówczas jeszcze pułkownika – 10. Brygada Kawalerii dzięki skutecznej taktyce zdołała osłonić przed wojskiem niemieckim Armię „Kraków". Brygada odnosiła sukcesy w walce z wrogiem, ale musiała się ewakuować na Węgry ze względu na załamanie się całego polskiego frontu.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
Artysta wśród kwitnących żonkili
Plus Minus
Dziady pisane krwią
Plus Minus
„Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice”: Skandynawskie historie rodzinne
Plus Minus
„PGA Tour 2K25”: Trafić do dołka, nie wychodząc z domu
Plus Minus
„Niespokojne pokolenie”: Dzieciństwo z telefonem