Nowik o Polskiej Deklaracji Niepodległości Piłsudskiego

Deklaracja Niepodległości była nie tylko aktem samostanowienia, ale również faktycznym programem budowy państwa, odzwierciedlającym myśl polityczną Józefa Piłsudskiego, drogowskazem postępowania Naczelnika Państwa i Wodza Naczelnego na najbliższe miesiące i lata.

Publikacja: 03.12.2017 14:30

16 listopada 1918 roku podpisał Deklarację Niepodległości, następnego dnia utworzony został Tymczaso

16 listopada 1918 roku podpisał Deklarację Niepodległości, następnego dnia utworzony został Tymczasowy Rząd Ludowy RP, na czele którego stanął Jędrzej Moraczewski (na zdjęciu rząd wraz z Józefem Piłsudskim)

Foto: Muzeum Józefa Piłsudskiego

Jednym z pierwszych dokumentów państwa polskiego była – podpisana 16 listopada 1918 r. przez Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego oraz pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych Tytusa Filipowicza – deklaracja notyfikująca rządom „wszystkich państw wojujących i neutralnych" odrodzenie Rzeczypospolitej.

Polska Deklaracja Niepodległości wysłana została jako radiodepesza nocą z 18 na 19 listopada 1918 r. z opanowanej właśnie w tym celu radiostacji warszawskiej w Cytadeli. Depesza dotarła do Paryża i innych stolic przez radiostację neutralnej Szwecji, która pierwsza odebrała i potwierdziła odbiór Deklaracji Niepodległości. Odebrało ją także kilka krajów południowoeuropejskich.

Pozostało 96% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich