TSUE orzekł korzystnie dla frankowiczów

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek jednoznacznie, że postanowienia dotyczące indeksacji zamieszczone w umowie kredytu muszą określać zrozumiałą i obiektywną metodę ustalania kursu waluty aby na jej podstawie konsument mógł samodzielnie określić kurs waluty obowiązujący danego dnia. A art. 65 kodeksu cywilnego nie może służyć do "naprawiania" nieuczciwego postanowienia.

Publikacja: 18.11.2021 11:02

TSUE orzekł korzystnie dla frankowiczów

Foto: Adobe Stock

O rozstrzygnięcie tej kwestii zwrócił się do TSUE Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie pytając, czy sąd krajowy,  może rozstrzygnąć wątpliwości umowne (przelicznik kursu) na korzyść konsumenta i przyjąć, że umowa określa kursy kupna i sprzedaży waluty obcej, w sposób wolnorynkowy.

TSUE przychylił się do stanowiska pełnomocników frankowiczów oraz RPO, że rozumowanie sądu pytającego oparte jest na błędnym rozumieniu dyrektywy 93/13, a ewentualne przyjęcie argumentacji tego sądu, wyłączyłoby możliwość zapewnienia polskim konsumentom efektywnej ochrony, wymaganej na tle tej dyrektywy, prowadząc do erozji stosowania prawa konsumenckiego w Polsce. 

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego