Aktualizacja: 01.02.2022 19:11 Publikacja: 01.02.2022 19:11
Posiedzenie RB ONZ z 31 stycznia, na którym omawiano sytuację wokół Ukrainy
Foto: SPENCER PLATT / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
Rosyjskie propozycje wobec USA i państw NATO z 17 grudnia 2021 roku były ultimatum, które zasadniczo zmieniło dotychczasowy charakter stosunków międzynarodowych. Rosja zakwestionowała obecne geopolityczne status quo w Europie, jakie powstało po zakończeniu zimnej wojny. Swoje żądania wsparła szantażem militarnym. Dotychczasowa faza trudnego współistnienia mocarstw została zakończona. Weszliśmy w fazę relacji międzynarodowych zbudowanych na konfrontacji.
Nowa sytuacja międzynarodowa wymaga refleksji po stronie zachodniej oraz zbudowania nowej polityki Zachodu. Wobec nowych zewnętrznych zagrożeń potrzebna jest ścisła kooperacja państw Europy i USA. Jednoznaczna odpowiedź, jaką 26 stycznia 2022 roku dały USA na rosyjskie ultimatum, nie rozwiązuje problemu. Nie idzie bowiem o jednorazową odpowiedź na rosyjskie żądania. Potrzebna jest długookresowa strategia państw zachodnich wobec nowego imperializmu, jaki obserwujemy w polityce Moskwy i Pekinu. USA mają doświadczenia z dawnych lat, kiedy udało się powstrzymać ekspansje komunizmu zaraz po drugiej wojnie światowej oraz kiedy Reagan wygrał zimną wojnę. To pozwala na zaproponowanie kilku założeń nowej polityki zachodu adekwatnej do obecnej konfrontacyjnej fazy stosunków międzynarodowych.
Antyimigrancka narracja pasuje sztabowcom KO do strategii „zdrowego rozsądku”, o którym Rafał Trzaskowski wspomina po kilkadziesiąt razy dziennie na spotkaniach wyborczych. Ale jest z nią pewien problem: słabo się łączy z paktem migracyjnym, który jest dopinany właśnie pod naszym przewodnictwem w Unii.
Chcę, aby to wybrzmiało: istnieje bezpośredni związek pomiędzy polityką historyczną a polityką w ogóle. I to na dwóch poziomach. Pierwszym z nich, co oczywiste, są stosunki polsko-niemieckie. Drugim zaś bezpieczeństwo Europy. I Polska musi ten „link” wreszcie zobaczyć.
Propozycja nie do odrzucenia, którą Donald Tusk złożył Rafałowi Brzosce, zdominowała polską debatę publiczną, Co się naprawdę za nią kryje? I co poza resetem w relacjach z biznesem chciał premier osiągnąć swoim przemówieniem na GPW?
Dla pogrążonej w niemocy Europy to ostatnie ostrzeżenie. Szczególnie dotyczy to Polski i innych państw regionu. Skoro prawo do istnienia będzie rozdzielane nierówno podług siły, trzeba być gotowym nawet na najgorsze.
Prezydent USA, zapowiadając przejęcie Strefy Gazy i wysiedlenie Palestyńczyków, spowodował zaostrzenie stanowiska Saudyjczyków, kluczowych dla budowy nowego Bliskiego Wschodu.
Kłopoty z nawigacją przy zakłóconym sygnale GPS oraz przekleństwa w kabinie pilotów spowodowały katastrofę AZAL Airlines - uważa Aleksander Jakowlew, rosyjski ekspert lotniczy. Ani słowa o tym, że samolot został ostrzelany przez Rosjan.
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa w błyskawicznym tempie przeprowadza redukcję zatrudnienia w federalnych instytucjach, co prowadzi do komplikacji. Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA), odpowiedzialna za nadzór nad arsenałem nuklearnym USA, niespodziewanie zwolniła wielu pracowników, a następnie próbowała ich ponownie zatrudnić – jednak nie była w stanie się z nimi skontaktować.
Na „Bezpieczeństwo, Europo!” odpowiadam od razu: „Bezpieczna żywność to bezpieczna przyszłość!”. Sto dziesięć organizacji pozarządowych i dwudziestu siedmiu naukowców i naukowczyń podpisało apel Green Rev Institute do Komisji Europejskiej. To nie jest kolejny technokratyczny dokument – to wezwanie do działania.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
Amerykański historyk Timothy Snyder uważa, że celem Elona Muska jest kolonizacja Europy. W tym celu, posługując się partiami populistycznymi w rodzaju AfD, atakuje instytucje polityczne, aby je osłabić i zniszczyć.
W najbliższy wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotka się z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. To część szerszego planu kandydata KO na prezydenta, który dotyczy bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.
Kreml przygotowuje całkowity zakaz eksportu benzyny z Rosji po serii celnych ukraińskich uderzeń w największe rosyjskie rafinerie. Zakłady wstrzymały produkcję. W Rosji brakuje około 10 proc. mocy przerobowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas