Jan Parys: Potrzeba nam nowej polityki kooperacji

Zagrożenia ze strony Rosji i Chin wymagają zmiany strategii działań KE.

Publikacja: 01.02.2022 19:11

Posiedzenie RB ONZ z 31 stycznia, na którym omawiano sytuację wokół Ukrainy

Posiedzenie RB ONZ z 31 stycznia, na którym omawiano sytuację wokół Ukrainy

Foto: SPENCER PLATT / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Rosyjskie propozycje wobec USA i państw NATO z 17 grudnia 2021 roku były ultimatum, które zasadniczo zmieniło dotychczasowy charakter stosunków międzynarodowych. Rosja zakwestionowała obecne geopolityczne status quo w Europie, jakie powstało po zakończeniu zimnej wojny. Swoje żądania wsparła szantażem militarnym. Dotychczasowa faza trudnego współistnienia mocarstw została zakończona. Weszliśmy w fazę relacji międzynarodowych zbudowanych na konfrontacji.

Nowa sytuacja międzynarodowa wymaga refleksji po stronie zachodniej oraz zbudowania nowej polityki Zachodu. Wobec nowych zewnętrznych zagrożeń potrzebna jest ścisła kooperacja państw Europy i USA. Jednoznaczna odpowiedź, jaką 26 stycznia 2022 roku dały USA na rosyjskie ultimatum, nie rozwiązuje problemu. Nie idzie bowiem o jednorazową odpowiedź na rosyjskie żądania. Potrzebna jest długookresowa strategia państw zachodnich wobec nowego imperializmu, jaki obserwujemy w polityce Moskwy i Pekinu. USA mają doświadczenia z dawnych lat, kiedy udało się powstrzymać ekspansje komunizmu zaraz po drugiej wojnie światowej oraz kiedy Reagan wygrał zimną wojnę. To pozwala na zaproponowanie kilku założeń nowej polityki zachodu adekwatnej do obecnej konfrontacyjnej fazy stosunków międzynarodowych.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie polityczno - społeczne
Michał Płociński: Pakt migracyjny będzie ciążyć Rafałowi Trzaskowskiemu
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Niemcy nie rozliczyli się z historią. W Berlinie musi stanąć pomnik polskich ofiar
Analiza
Michał Kolanko: Donald Tusk rzuca rękawicę Konfederacji. Ale walczy nie tylko o głosy biznesu
felietony
Przykra prawda o polityce międzynarodowej
Analiza
Jerzy Haszczyński: Gaza dla Trumpa, wschodnia Jerozolima dla Palestyńczyków?