Od połowy 2021 r. wysokie ceny energii powodują, że coraz więcej osób ma trudności z opłaceniem rachunków za energię. W 2022 r. około 2 mln Polek i Polaków, a więc 5 proc., nie było w stanie odpowiednio ogrzać swoich domów. To duży wzrost wobec 2021 r., kiedy w takiej sytuacji było 3 proc. ludności. Odsetek ten wzrósł z 8 do 10 proc. w przypadku osób o niskich dochodach.
Powrót z tarczą po kryzysie
Ubóstwo energetyczne najczęściej ma trzy przyczyny: wysokie wydatki na energię, niskie dochody i niską charakterystykę energetyczną budynków. Na ryzyko ubóstwa energetycznego w Polsce narażone są głównie osoby starsze, żyjące z emerytur i rent. Dotyka ono mieszkańców obszarów wiejskich i osób zamieszkujących stare budynki lub korzystających z indywidualnych źródeł ciepła, np. pieców na węgiel. Osoby w kryzysie ubóstwa, a coraz częściej także gospodarstwa domowe o średnich dochodach, są szczególnie narażone na wahania cen energii. Dlatego potrzebują zarówno doraźnego wsparcia pozwalającego ogrzać mieszkanie, jak i środków na renowację budynku i wymianę źródła ciepła, które polepszą ich sytuację w przyszłości.
Podczas kryzysu energetycznego rząd PiS zdecydował się na tarczę antyinflacyjną i dodatki osłonowe. Obniżono podatek VAT na wybrane paliwa grzewcze i transportowe, przyznano dopłaty na węgiel czy prąd. Pomimo potrzeby ochrony gospodarstw domowych przed wysokimi cenami część środków została źle ukierunkowana. Dotyczyło to szczególnie dodatku węglowego, który trafił także do osób o wysokich dochodach. Pokazały to dane opracowane przez Instytut Badań Strukturalnych, który zaproponował zastąpienie dodatku węglowego energetycznym. Byłoby to sprawiedliwe społecznie, lepsze dla środowiska i bardziej efektywne ekonomicznie.
Oprócz niezbędnej ochrony osób narażonych na zbyt wysokie ceny energii potrzebne jest nadanie priorytetu renowacji budynków. Dotyczy to głównie lokali komunalnych i mieszkań o najgorszej charakterystyce energetycznej. W takich budynkach zwykle mieszkają osoby dotknięte ubóstwem energetycznym i w trudnej sytuacji. Dzięki renowacji można znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia. Efektem będzie zapewnienie mieszkańcom odpowiedniego komfortu przy niższych rachunkach. Przyczyni się to do wyjścia gospodarstw domowych z ubóstwa energetycznego.
Jeżeli renowacje i transformacja energetyczna mają przebiegać w sposób sprawiedliwy, to należy chronić gospodarstwa domowe przed wyższymi kosztami mieszkaniowymi. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których renowacja staje się pretekstem do podniesienia opłat lokatorom. Wtedy wzrost kosztów może doprowadzić do eksmisji, wysiedlenia i gentryfikacji.