Ewa Budzowska: Zostawcie rynek apteczny w spokoju

Od kilku miesięcy w przestrzeni publicznej toczy się, już po raz kolejny, spór o kształt rynku aptecznego w Polsce. Dodajmy: polskiego rynku aptecznego w Polsce, bo aż 94% aptek ogólnodostępnych to apteki z polskim kapitałem.

Publikacja: 06.07.2023 15:04

Ewa Budzowska: Zostawcie rynek apteczny w spokoju

Foto: Adobe stock

Jako polski przedsiębiorca, farmaceutka, właścicielka rodzinnej sieci aptek budowanej dwadzieścia lat, nie mogę dłużej milczeć. Przedsiębiorstwa apteczne w Polsce to w zdecydowanej większości firmy rodzinne. Słysząc kolejny raz o tym, że należy nas zamknąć, ograniczyć możliwości rozwoju i działania a nawet wywłaszczyć, pozbawiając z trudem otwieranych i przez lat prowadzonych placówek, muszę zaprotestować!

Takich jak my są setki, bo i sieci aptecznych w Polsce są setki. To bardzo mocno rozdrobniony, silnie konkurencyjny rynek. Najliczniej reprezentowany jest właśnie przez małe i średnie przedsiębiorstwa apteczne, które dzięki ogromnym inwestycjom, determinacji i ciężkiej pracy swoich właścicieli w sposób organiczny przez lata rosły i rozwijały się, licząc dziś kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt aptek. Przyjęło się, że przedsiębiorstwo, które liczy 5 i więcej aptek, jest w Polsce uznawane za sieć apteczną. Jest ich obecnie 321, w większości są to sieci obejmujące swoim działaniem obszar powiatu czy województwa, czasem regionu, które powstały w odpowiedzi na warunki regulacyjne i ekonomiczne, obowiązujące w Polsce i stworzone przez rządzących. Niskie marże, wysokie koszty, konieczność budowania potencjału wobec dostawców – wielkich hurtowni czy międzynarodowych koncernów produkujących leki – to wszystko spowodowało, że Polsce przedsiębiorcy zaczęli kilkanaście lat temu tworzyć sieci apteczne. Dzięki temu korzystają z efektu skali, mogąc tym samym zaoferować swoim pacjentom lepszy serwis i niższe ceny. Indywidualne aptekarstwo w modelu 1 farmaceuta : 1 apteka to dziś margines rynku. Tak działa tylko co 10. apteka w Polsce, bowiem trudno jest funkcjonować na rynku w pojedynkę. Rynek i państwowe regulacje wymusza łączenie sił, czy to w ramach sieci, programów partnerskich lub franczyzowych. Programy dla aptek prowadzą często hurtownie. Największa z nich zrzesza ponad 3 tys. aptek.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację