Czy współczuć bankom?

Większość Polaków na pewno się ucieszy, że spada rentowność banków. Nie są one w Polsce lubiane. Postrzega się je jako obrzydliwie bogate, niemoralnie dużo płacące pracownikom (zwłaszcza członkom zarządów) i na dodatek bezwzględne wobec niefrasobliwych klientów. Dlatego mało kto współczuje bankom, na które nałożono niedawno dodatkowe podatki i opłaty. Kłopot w tym, że za słabość banków najpierw zapłacą ich klienci, a w dalszej perspektywie cała gospodarka.

Aktualizacja: 06.04.2017 22:23 Publikacja: 06.04.2017 21:37

Paweł Jabłoński

Paweł Jabłoński

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

W ubiegłym roku banki wypracowały 13,9 mld zł zysku. To tylko pozornie więcej niż rok wcześniej. Ten przyrost to zasługa jednej olbrzymiej transakcji – sprzedaży ich udziałów w Visa Europe za ok. 1,5 mld zł netto. Gdyby nie ona, zyski banków zamiast wzrosnąć, spadłyby. W tym roku takiej transakcji już nie będzie. Przeciwnie, wzrośnie podatek bankowy (w 2016 r. płacono go tylko przez 11 miesięcy), utrzymają się bardzo wysokie opłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a konkurencja na rynku najprawdopodobniej się zaostrzy. Jakby tego było mało, nadzór finansowy domaga się od banków, które udzieliły dużo kredytów frankowych, by nie dzieliły się zyskiem, tylko podnosiły kapitały. Dzięki temu mają być zabezpieczone przed ewentualnym krachem kredytowym wywołanym znaczącym osłabieniem złotego. Tyle, że wyższe kapitały to niższa efektywność.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację